Projeksiyon kaynağında fışkırma ve çapaklanma düzeyi için bir sayısal göstergenin araştırılması ve kaynak parametreleri ile değişiminin incelenmesi
Investigation of a numerical indicator of splashing and burr level on projection welding and its variance with welding parameters
- Tez No: 439383
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tezin ilk bölümünde, üretimin ve kalite anlayışının hızla yükseldiği günümüzde özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektöründe kullanılan birleştirme yöntemlerinden biri olan elektrik direnç kaynağı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Elektrik direnç kaynağının temel prensipleri ortaya konmuş, elektrik direnç kaynağını etkileyen unsurlar tek tek açıklanmıştır. Bir sonraki bölümde elektrik direnç kaynağının çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde teze konu olan kabartı veya diğer tabirle projeksiyon kaynağı hakkında temel seviyede bilgi verilmiş olup, daha sonraki bölümde bütün unsurlarıyla ele alınmıştır. Kabartı/Projeksiyon kaynağı sırasında oluşan çapak ve fışkırma problemi tanımlandıktan sonra literatür ve literatürdeki uygulamalar derlenmiştir. Problemin çözümüne yönelik yapılacak deneylerde kullanılacak malzeme, makine ve izlenecek metot ve yaklaşımlar detaylandırıldıktan sonra deney çalışmalarına geçilmiştir. Çapaklanma ve fışkırmayı sayısallaştıracak bir metodoloji gelişmek üzere iki grup deney düzenlenmiştir. Grup-1 deneylerde çapaklanma ve fışkırmayı sayısallaştıracak bir metodoloji geliştirilmiştir. Grup-2 deneyleri de geliştirilen metodolojinin doğrulanması için düzenlenmiştir. Tezin son bölümünde deney gruplarından elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Çapaklanma ve fışkırmanın birlikte ele alınması gerekliliğini öne sürülen tezde, her iki grubun çapaklanma ve fışkırma bileşik endekslerinin kaynak parametreleriyle olan bağıntıları arasında ortaya çıkan yüksek seviyede örtüşmeyle, geliştirilen metodolojinin doğruluğu ve tekrarlanabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Production mass and quality level rapidly increased in recent days, detailed information about resistance welding which is one of the joint methods by using automotive and white goods manufacturers is explored in the first section. Fundamentals of electrical resistance welding is introduced, effects on electrical resistance welding is clarified. Next section, information about the kinds of electric resistance welding is given. In this section, There is basic information is given about resistance projection welding the subject of the thesis, in other section this topic is explained with all elements. During resistance projection welding, occurred the problem burr and splashing is defined, then literature and applications on literature is compiled. After using material, machine as well as methods and approaches to be followed are detailed, proceed to section of experimental works. Two experimental works' group is designed for developing a methodology to quantify burring and splashing. Methodology is developed to quantify burring and splashing in Group-1 experimental works. Group-2 experimental works is designed for validation of developed methodology. Last section of the thesis, the results obtained from groups is scrutinized. On the thesis recommended necessity of discussing burring and splashing together, relationship of two groups' burring and splashing combined index between welding parameters is found so closed. As a result, accuracy and repeatability of developed methodology is showed by that.