Anot destekli mikro boru tipi katı oksit yakıt hücrelerine daldırarak kaplama yöntemiyle elektrolit ve katot kaplanması
Electrolyte and cathode coating on anode supported micro tubular solid oxide fuel cells via dip coating method
  1. Tez No: 439389
  2. Yazar: RECEP AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ MURAT SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, elektrolit ve katot tabakalarının oluşturulmasında daldırarak kaplama prosesinin anot destekli mikro boru tipi katı oksit yakıt hücrelerinin performansları üzerine etkisi incelenmiştir. Öncelikle, üç farklı elektrolit çözeltisi hazırlanarak anot hücreleri kaplanmıştır. Bu kaplama işlemi sırasında dört farklı çekme hızı ve 1, 5, 10 kat olmak üzere üç farklı kaplama sayısı denenmiştir. Elektrolit tozu olarak YSZ (İtriya Stabilize Zirkonya), GDC (Gadolonyum Katkılanmış Serya), SDC (Skandiyum Katkılanmış Serya) tozları kullanılmıştır. Elektrolit tozlarının daldırarak kaplama yöntemiyle kaplanıp sinterlenmesinin ardından hazırlanan farklı katot çözeltilerinin, farklı çekme hızları ve kaplama sayılarında kaplamaları yapılmıştır. Kaplama işlemlerinin ardından hücrelerin performans değerleri ölçülmüş ve hücrelerin performans değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of dip coating process of electrolyte and cathode layers on the performance of the anode supported micro tubular solid oxide fuel cells, was investigated. Firstly, three different electrolyte solution were prepared and coated on the porous anode supports. During the coating process, four different dipping speed were used and the coating was repeated for 1, 5 and 10 times for each solution. YSZ (Yttrium Stabilized Zirconia), GDC (Gadolinium Doped Ceria), SDC (Scandium Doped Ceria) powders was used as the electrolyte. After the sintering of the electrolytes, various cathode solutions were coated with different speeds and various times. Later, the prepared cells were tested and the performance results of the different cells were investigated.