Ni-BaZr0.2Ce0.6Y0.2O3–δ anot destekli boru tipi protonik seramik yakıt hücresi geliştirilmesi
Ni-BaZr0.2Ce0.6Y0.2O3–δ anode supported tubular protonic ceramic fuel cell development
  1. Tez No: 424500
  2. Yazar: OSMAN YAĞIZ AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATA, PROF. DR. ÖMER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, anot destekli Boru Tipi Katı Protonik Seramik Yakıt Hücreleri geliştirilmiştir ve farklı elektrolit malzemelerinin hücre performansına etkileri araştırılmıştır. Birinci aşamada anot ve elektrolit tozları glisin – nitrat yöntemi (GNP) kullanılarak sentezlenmiştir. Bu yöntem ile homojen, düşük tane boyutuna sahip anot ve elektrolit seramik toz malzemeler ucuz başlangıç malzemeleri kullanılarak üretilmişlerdir. Sentezlenen bu nano – mikro boyutlu metal oksit tozlar ikinci aşamada karakterize edilmiştir. Karakterizasyon için XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy), helyum piknometresi ve Nanosizer kullanılarak, tozların kristal yapısı, morfolojisi, yoğunluğu ve tane boyutu incelenmiştir. Son aşamada ise üretilen tozlar kullanılarak hücreler üretilmiş ve elektriksel performansları incelenmiştir. Literatürdeki diğer sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, anode supported tubular Protonic Ceramic Fuel Cells were produced and the effect of different electrolytes on cell performance was investigated. In the first step, anode and electrolyte materials were synthesized by Glycine – Nitrate Process (GNP). With this method, the anode and the electrolyte materials were produced homogeneous and in small particle size by using inexpensive precursor. This synthesized nano – micro sized metal oxide powders were characterized in the second step. By using XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy) helium picnometer and Nanosizer; the crystaline structure, the morphology, densties and the particle sizes were investigated. In the last step, the cells were produced using the synthesized powders and electrical performance of the cell was analyzed. Their effect on cell performance was compared with other results in literature. The results were examined in detail in this thesis.