Dielektrik sistemlerin alternatif alanlardaki davranışları
The Behaviour of dielectric systems in alternative fields
- Tez No: 4395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
DİELEKTRİK SİSTEMLERİN ALTERNATİF ALANLARDAKİ DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) Su zan ÖZ § İN (VENEDİK) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu çalışmada, Dielektrik Sistemlerin Alternatif alan lardaki davranışları araştırılmıştır. Dielektrik ortamda bulunan dielektrik küre üzerine dışardan uygulanan alternatif ? alanın sistemin dielektrik özelliklerine etkisinin, ayrıca oluşan elektrik alan ve potansiyelin biçiminin, bu potansiyel eşitliğinin şeklinden küre nin sahip olduğu dipol momentinin hesabı yapıldı. Dielektrik kavramı, buna bağlı olarak süsebtibilite ve permitivite kavramları açıklandı, daha sonra dielektrikler üzerine uygulanan al ternatif alan sonucu alanın frekansı ile permitivite ve kompleks süsebtibilite arasındaki ilişki gösterildi. Ayrı ca dielektriklerdeki kutuplaşma mekanizmaları gösterilmiş tir.
Özet (Çeviri)
iv THE BEHAVIOUR OF DIELECTRIC SYSTEMS IN ALTERNATIVE FIELDS (M.Sc. Thesis) Suzan ÖZŞtN (VENEDİK) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this work the behaviour of the dielectric system in the alternating electric fields is studied. The effect of the external field on the properties of the spherical medium and the form of electrical field, electrical potential, and, using this potential, the dipole moment of the sphere is calculated. The general properties of dielectrics, and the suscebtibility and permit ivity concepts are explained. The relation between the frequency of the external field and the permit ivity and complex susebtibility is shown. Polarisation mechanisms in dielectrics are also explained.