Alman dışa vurumculuğunda yeni figür ve dışavurumcu eğilimler
- Tez No: 43972
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMUR TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Dışavurumcu sanat, gelişimini 1905 Die Brücke, 1912 Der Blaue Reiter, 1946'da Amerikan Soyut Dışavurumcu Sanat ve 1980'li yıllarda Neo- Expresyonizm (Yeni-Dışavurumculuk) olarak sürdürmüştür. 19601ı yılların başında Amerika'da başlayan“Öğrenci Hareketleri”, Almanya'da“Berlin Duvarı”olgusu ve özgürlük adına verilen uğraşlar, Yeni- Dışavurumcu sanatçıların kişilik oluşumlarım ve resimlerini etkilemiştir. Şiddet ögeleriyle vurgulanarak tuval resmine dönüş olarak görülen Yeni-Dışavurumculuk, sistemli bir tepki hareketi ya da planlı bir grup oluşumu değildir. Yeni Dışavurumculuk, Alman Dışavurumculuğu'na karşı bir tepkiyi de bilinç altma taşımıştır, çünkü geleneksel olana bir saldırı biçiminde başlayan Alman Dışavurumculuğu 'nun kendisi de bir süre sonra gelenekselleşmiştir. Dolayısıyle Yeni-Dışavurumculuk bir noktadan sonra yozlaşmış ve modernizme bir tepki olarak gelişmiştir. Yeni Dışavurumcu eğilimde soyutlama ve deformasyon eğilimleri temel düşünceyi yoğunlaştırmak içindir. Biçimde armmışlık, yalınlık, anlatımın şiddetini arttıran bir unsurdur. Figür çıkışlı olmasına karşın soyutlamaları dikkat çekicidir. Bu kapsamda incelenen sanatçılar; G.BASELITZ, A. KIEFER, A. OEHLEN, W. BÜTNER, S. POLKE, G. RICHTER, R. FETTING, H. MIDDENDORF, B. KOBERLING, K.H.HÖDICKE, M.LÜPERTZ, A.R PENCK, H.ANTES, J. ALBERS, R.GEİGER, G.K.PFAHLER, B. FRUHTRUNK, K.KLAPHECK, J. IMMENDORF ve ZERO GRUBU'dur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Expressionism continued its development as Die Brucke in 1905, Der Blaue Reiter in 1912, American Abstract Expressionism in 1946 and finally as Neo-Expressionism in 1980. Student Movements started in America in early sixties, the issue of Berlin Wall in Germany and the struggles for freedom affected the works and personalities of the artists. New Expressionism considered as a return to canvas which is emphasized by the elements of violence, is not a systematic and organized reaction movement. The New Expressionism has brought about a sort of reaction in our subconscious because the German Expressionism, which started as an attack to the traditional works, also became traditional after a certain time. Hence, the New Expressionism has degenerated and continued its development as a reaction to modernism. The aim of the tendencies of abstraction and deformation is to emphasize the main thought. Self revelation, purity and catharsis in form are the elements which increase the vividness (revolt) of the expression Though inspired from figures, the abstractions of it are remarkable. The following artists have been examined within this context; G.BASELITZ, A. KIEFER, A. OEHLEN, W. BÜTNER, S. POLKE, G. RICHTER, R. FETTING, H. MIDDENDORF, B. KOBERLING, K.H.HÖDICKE, M.LÜPERTZ, A.R PENCK, H. ANTES, J.ALBERS, R.GEÎGER, G.K.PFAHLER, B. FRUHTRUNK, K.KLAPHECK and finally J. IMMENDORF and ZERO Group. Ill