Fibromiyalji sendromunda balneoterapinin serum gh ve ıgf-1 düzeyi üzerine etkisi
Effects of balneotherapy on serum gh and igf-1 level in fibromyalgia syndrome
- Tez No: 439744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRULLAH HAYTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fibromiyalji Sendromunda Balneoterapinin Serum GH ve IGF-1 Düzeyi Üzerine Etkisi. Çalışmamızın amacı balneoterapi (BT) uygulamasının Fibromiyalji Sendromlu (FMS) hastalarda ağrı şiddeti, fonksiyonel durum, serum GH ve IGF-1 düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya ACR 1990 tanı kriterlerine göre FMS tanısı olan 43 bayan hasta dâhil edildi. Çalışmaya alınırken hastaların yaşı, vücut kitle indeksi (VKİ), medeni hali, eğitim durumu kaydedildi. Hastalarda tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetini sorgulaması için Visüel Analog Skala (VAS); fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için FMS Etki Anketi (FIQ) kullanıldı. Hastaların tedavi öncesinde ve sonrasında serum GH ve İGF-1 düzeyleri (ng/mL) ölçülüp kaydedildi. Hastalara 3 hafta boyunca toplam 15 seans fizik tedavi programı ve toplam 21 seans BT uygulandı. BT öncesi ve sonrası, VAS ve FIQ skorları değerlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Bu çalışma BT'nin FMS'de VAS değerlerinde azalma, FIQ skorunda düşme meydana getirdiğini göstermiştir. Fakat BT sonrasında FMS'li hastalarda serum GH ve IGF-1 düzeylerinde belirgin yükselme saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Balneotherapy on Serum GH and IGF-1 Level in Fibromyalgia Syndrome. The aim of our study was to assess effects of balneotherapy on pain intensity, quality of life, and serum GH and IGF-1 levels in patients with fibromyalgia syndrome (FMS). The study included 43 women diagnosed as FMS according to ACR 1990 criteria for fibromyalgia. In all patients, age, body mass index (BMI), marital status and educational level were recorded at recruitment period. Visual analog scale (VAS) was used to assess pain intensity whereas fibromyalgia impact questionnaire (FIQ) to assess functional status and quality of life before and after treatment. Serum GH and IGF-1 levels (ng/mL) were measured before and after treatment. The patients received 15 sessions of physical therapy and 21 sessions of balneotherapy (BT) over 3 weeks. VAS and FIQ scores before and after BT were assessed, a significant improvement was observed in both scores after BT (p0.05). Overall, in current clinical showed that BT improved functional status and quality of life with decreased pain intensity in FMS. However, no significant elevation was detected in serum GH and IGF-1 levels after balneotherapy in patients with FMS.