Üniversite öğrencilerinde madde kullanımı ve suç ile ilişkisi
The relation between crime and substance abuse among universi̇ty students
- Tez No: 439743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan madde kullanımı ve bağımlılığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Esrardan uçucu madde kullanmaya kadar değişen geniş bir yelpazede ve daha çok genç yaş grubunda giderek yaygınlaşma eğilimi göstermektedir. Madde kullanımı kişileri kural tanımama, kendine ve çevreye zarar verme gibi davranışlara itmekte ve neticede suça neden olmaktadır. Madde kullanımı ve suç arasında yapılan her türlü çalışma kamu politikalarının oluşturulması ve buna ilişkin yapılacak düzenlemeler açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle madde kullanımı yönünden hedef grupta yer alan ve geç ergenlik dönemini de kapsayan üniversite gençliğinde madde kullanımı ve suç ilişkisinin araştırılması önemlidir. Bu çalışmada, Sivas ili Cumhuriyet Üniversitesinde yapılan bir anket çalışması doğrultusunda üniversite öğrencilerinde madde kullanımı ve suç arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sivas ili Cumhuriyet Üniversitesi merkez kampüsünde bulunan fakülte ve yüksek okullarda eğitim gören 3088 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; üniversite öğrencilerinde madde kullanımı ile suç davranışları gösterme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca madde kullanımı ile şiddete maruz kalma ve şiddet uygulama arasında da anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Gerek yurt dışında gerekse ülkemizde yapılan çalışmalarda madde kullanımı ile suç arasındaki neden sonuç ilişkisi net bir şekilde ortaya konulmamış olmasına rağmen madde kullanımı ile suç arasında bir ilişkinin olduğu açıktır. Ülkemizde üniversite öğrencilerinde madde kullanımı ile suç arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma sayısı çok azdır. Bu nedenle ülkemizin farklı illerinde yapılacak çalışmalar madde kullanımı ve suç arasındaki ilişkinin ortaya konulması açısından önemlidir. Bu çalışmanın, ülkemizde suçluluğun ve madde bağımlılığının önlenmesi ve kontrol altına alınması konusunda oluşturulacak kamusal politikalar açısından, önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our country, as well as all over the world, it was confronted with substance abuse and addiction that is as old as history of humanity, as an importent public health issue. In the wide range variating from using marijuana to using volatile substance abuse, it shows a tendency to popularize, especially young population. The substance abuse misguides persons to act like violator or harming environment, and consequently causes crime. Every study revealing relationship between substance abuse and crime, is crucial for determining public policies and regulations regarding this issue. Espescially, the research of the relation in between crime and substance abuse among university student population that falls into late adolescant period, is very important. In the study, it is aimed to analyze of relationship between substance abuse and crime, among Sivas city Cumhuriyet University students by questionnaire. For his purpose, 3088 students who study at the faculties and collages located in the central campus of Cumhuriyet University have been included to this study. According to the outcome of pur study, it has been determined being a statistically meaningful relation between substance abuse and crime as well as to be exposed to violence or commiting violence. Also, it was observed to be a significant relationship between substance abuse and exposure to violence / violence application. Although it is not verified that there is a clear relation between substance abuse and crime at the studies need in our country and abroad, it is clear that there is a relation between substance abuse and crime. Because of lack of studies regarding substance abuse and crime relation, in our country, the research studies that will be made in different cities of the country, is very importent to determine the relation between substance abuse and crime. In conclusion, we think that this study is very important regarding the government policies about the controlling and the prevention of quilt and substance addiction, in our country.