Çok krı̇terlı̇ kaynak tahsı̇sı̇ problemlerı̇nı̇n optı̇mı̇zasyonunda bulanık karar verme yöntemlerı̇nı̇n uygulanması
The use of fuzzy decision making methods for optimizing multiple criteria resource allocation problems
  1. Tez No: 439808
  2. Yazar: VİLDAN ÇETİNSAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Decision making is the most frequent task that is performed by the managers in business life. Additionally, it is the hardest duty assigned to them to make the company run. The responsibility bound with the authority of managers obliges them to make better decisions continuously. During decision making, lack of resources which is one of the negative arguments, requires the right determination of the activity priorities and prioritization criterion. Multiple objective decision making and multiple attribute decision making methods which are the members of Multiple criteria decision making which is deduced based on these requirements and draws attention of many people, are used for prioritizing activities and resource allocation problems. In this study, under the topic of multiple criteria decision making, the following methods are examined and compared with in the depth analysis; WSM, WPM, AHP, R-AHP, ELECTRE and TOPSIS. The toughness of getting certain data and even not possible in most cases, forced MCDM methods to become fuzzy. Therefore, under the topic of Fuzzy MCDM, F-WSM, F-WPM, F-AHP, F-R-AHP AND F- TOPSIS methods are examined, and under the topic of MODM, fuzzy goal programming is examined. In this study, during the resolution of multiple criteria resource allocation problems, the usability of MCDM methods are examined and the results gathered using these methods are compared with each other and validated against conformity.
Özet (Çeviri)
İş hayatında yöneticilerin karşısına çıkan en sık iş, karar verme işidir. Karar verme, yöneticinin faaliyetlerine devam etmek için yapmak zorunda olduğu en zor görevdir. Yöneticinin pozisyonundan kaynaklanan karar verme yetkisinin kendisine yüklediği sorumluluk yöneticiyi sürekli daha iyi karar almaya zorunlu kılar. Karar verme sırasında önde gelen etmenlerden biri olan kaynak kıtlığı, faaliyet önceliklerinin doğru belirlenmesi ve önceliklendirme kriterlerinin doğru tesbit edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu ihtiyaçlardan hareketle geliştirilen ve son yıllarda yoğun ilgi toplayan çok kriterli karar verme metotları bünyesindeki çok amaçlı karar verme metotları ve çok ölçütlü karar verme metotları, faaliyetlerin önceliklendirilmesi ve kaynakların faaliyetlere atanması problemlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çok kriterli karar verme metotları başlığı altında ağırlıklı toplam modeli metodu, ağırlıklı çarpım modeli metodu, analitik hiyerarşi prosesi metodu, düzeltilmiş analitik hiyerarşi prosesi metodu, ELECTRE ve TOPSIS metotları incelenmekte ve karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. İş hayatında kesin veri elde etmenin güçlüğü ve çoğu durumda mümkün olmaması, çok kriterli karar verme yöntemlerinin bulanıklaştırılmasını gündeme getirmiştir. Bu nedenle, bulanık çok kriterli karar verme metotları başlığı altında bulanık ağırlıklı toplam modeli metodu, bulanık ağırlıklı çarpım modeli metodu, bulanık analitik hiyerarşi prosesi metodu, bulanık düzeltilmiş analitik hiyerarşi prosesi metodu ve bulanık TOPSIS metotları incelenmekte ve bulanık çok amaçlı karar verme metotları başlığı altında ise bulanık hedef programlama yaklaşımları incelenmektedir. Bu çalışmada, çok kriterli kaynak tahsisi problemlerinin çözümlenmesinde bulanık çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılması incelenmekte ve bu metotlarla elde edilen sonuçların bir karşılaştırması yapılarak metotların problem için uygunluğu test edilmektedir.