Miyofasiyal ağrı sendromu hastalarında splint tedavisinin, anatomik ve relaksasyon egzersizi eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the efficacy of splint therapy, anatomical training and relaxation exercise training on patients with myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 439810
  2. Yazar: VİLDAN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu(MAS), bir veya daha fazla adalede gergin bantlarda lokalize olan ve tetik nokta adı verilen hipersensitif alanların varlığı ve bu bölgelerden kaynaklanan yansıyan ağrı ile karakterize bir grup kas hastalığıdır. Hastalarda kas spazmı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, asimetrik mandibular hareket ve yorgunluk gibi şikayetler vardır. Splint uygulamasının, MAS tedavisinde çok etkili bir seçenek olduğu bilinmektedir. MAS olan hastalarda psikolojik stres etkenleri, sıklıkla öne çıkan etyolojik bir faktördür. Bu nedenle splint tedavisi ile birlikte psikolojik etkenlere yönelik olarak yapılan psikoterapatik tedavilerin miyofasiyal ağrı için etkin bir tedavi seçeneği olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca hastaların anlayabilecekleri düzeyde verilecek temporomandibular eklem ve kas anatomisi eğitiminin, tedavideki etkinliğini saptamayı hedeflemekteyiz. Böylece MAS hastalarına, tam anlamıyla yeterli olamayan rutin tedavilere, psikolojik ve anatomik hasta eğitiminin ne derece destek olabileceği araştırılmıştır. Çalışmada yaşları 18-70 arasında değişen Temporomandibular Rahatsızlıklar / Teşhis Kriterleri?ne (TMR/ATK) göre teşhis edilen 60 hasta randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. İlk gruba rutin tedavi prosedürü olan splint tedavisi 3 ay süreyle tek başına uygulanmıştır. İkinci gruba ise splint tedavisinin yanı sıra anatomik eğitim verilmiştir. Üçüncü gruba ise bu iki tedaviye ek olarak 2 seanslık, temelinde istemli olarak rahatlamaya dayanan progresif relaksasyon ve nefes alma teknikleri uygulanarak öğretilmiş ve bu teknikleri tedavi süreleri boyunca uygulamaları istenmiştir. Tüm hastaların ağrı varlığı, depresyon ve somatizasyon değerleri, ağız açıklığı miktarlarındaki değişim, palpasyon değerleri, kaygı ve öfke değerlerindeki değişim, 3 aylık tedavi sonunda incelenmiştir. Çalışmamızda ağrı yoğunluğunun ve kasların palpasyon hassasiyetlerinin azalması değerlendirildiğinde üç tedavi arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, relaksasyon egzersizi eğitimi verilen hastaların psikolojik testlerindeki değerlendirmeler daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome (MPS) is a skeletal muscle disorder characterized by taut bands in one or more muscle groups and hypersensitive referred pain areas from these bands called trigger points. Patients usually have complaints of muscle spasms, limitations or asymmetry in jaw movements and exhaustion. It is well-known that splint therapy is an effective treatment option in MPS and in MPS patients, psychological stress is an important etiological factor. Thus, it is hypothesized that splint therapy together with psychiatric treatment modalities on psychological stress factors may be an effective treatment method. In addition to that, in MPS treatment, we also aim to determine the efficacy of a single course of basic anatomical training for the patients about temporomandibular joint structures and related muscles. In this way, we plan to find out whether additional psychological and anatomical patient training in MPS patients will be effective and supporting to routine treatments or not. 60 patients aged between 18 and 70 were included in the study. All the patients were diagnosed with MPS according to the Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD). The patients were randomly divided into three groups. In group 1, patients were solely treated with occlusal splints for three months. In group 2, the patients were given anatomical training additional to occlusal splints. Finally in group 3, the patients were given two courses of training on progressive relaxation and breathing exercise techniques additional to occlusal splint therapy and anatomical training. The patients in group 3 were advised to use this exercise techniques throughout their treatment. At the end of three months, pain, depression, anxiety and palpation scores, changes in mouth opening and changes in psychological parameters were evaluated in all patients in all groups. The results of our study indicate that in terms of pain on jaw movements and muscle pain on palpation, there is not a significant difference between the three groups. However, it has been shown that patients who received training on relaxation exercise had better results in psychological tests at the end of the study.