Behçet hastalığında interlökin-23 reseptörü, interferon-gamma ve interlökin-17a ilişkisi
Interleukin-17a, interferon-gamma and interleukin-23r assosiation in behcet disease patients
- Tez No: 439811
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜHER SARUHAN DİRESKENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Behçet hastalığı (BH) patogenezinde γδ T hücrelerinin rolü olduğu kanıtlanmıştır. Bu rolün γδ T hücrelerinin BH'de İL-17A üretimi ile olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada T hücrelerinin ve karşılaştırmalı olarak CD4+ T hücrelerinin BH'deki etkileri sitokin üretimleri aracılığıyla araştırılmıştır. Çalışmaya 25 BH ve 25 sağlıklı kontrol (SK) alındı. γδ ve CD4+ T hücrelerinin yüzeyinde CD161, CCR6 ve İL-23R araştırıldı. Ayrıca γδ T hücrelerinin sitotoksik aktivitesi CD107a ve CD16 belirteçleri ile ölçüldü. Periferik kan mononükleer hücreleri (PKMH) içerisindeki γδ ve CD4+ T hücreleri, interlökin (İL) -17A, interferon (İFN) -γ ve İL-22 salgılarına göre değerlendirildi. BH'de İL-17A salgılayan γδ T hücrelerinin fenotipik belirteçlerinde bir artış bulunmadı. İL-17A (%0,2), İFN-γ (%2,1) ve İL-22 (%0,1) salgılayan γδ T hücreleri BH'de SK'lara göre artmıştı (p= 0,001, p= 0,01 ve p= 0,006). BH'de in vitro γδ T hücre artış oranının SK grubuna göre artışı gözlendi (p= 0,001). Uyarı ile CD107a oranı BH ve SK arasında değişmezken, CD16 oranı BH grubunda SK grubuna göre yüksek bulundu (p= 0,004). CD4+ T hücrelerinde CD161+ (p= 0,012), CCR6+ (p= 0,013) ve CD161+CCR6+ (p= 0,006) BH grubunda artış gösterdi. CD4+ T hücrelerinde İL-17A+ (p= 0,002), İL-17A+İFN-γ+ (p= 0,024) hücreleri de BH grubunda SK'ya göre artmış bulundu. İL-23 reseptörü (R) polimorfizminde G aleli taşıyan sağlıklı donörlerin CD4+ T hücrelerinde İFN-γ+ (p= 0,049), İL-17A+İFN-γ+ (p= 0,027), İL-22+İFN-γ+ (p= 0,015) oranı, G aleli taşımayanlara göre artmış bulundu. Bu bulgular BH'de gözlenen inflamatuar sitokin aktivitesinde CD4+ T hücrelerinin yanı sıra γδ T hücrelerinin de rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The role of γδ T cells is implicated in Behcet's disease (BD). The possible role of γδ T cells in IL-17 related mechanisms is evaluated in BD. The study population consisted of 25 BD patients and 25 healthy controls (HC). Phenotypic features are investigated by CD161, CCR6, IL-23R molecules on CD4+ T cells. In addition, the cytotoxic markers as CD16 and CD107a were determined on γδ T cells. Peripheral blood mononuclear cells (PBMC) are stained intracellularly for IFN-, IL-17A and IL-22 in γδ T cells and CD4+ T cells. Although phenotypical markers for IL-17 producing T cells were not increased in BD, the proportions of IL-17A (0,2%), IFN- (2,1%) and IL-22 (0,1%) producing γδ T cells were elevated in BD (p= 0,001, p= 0,01 and p= 0,006). γδ T cells proliferated in vitro more than HC (p= 0,001), whereas induction of CD107a did not increase with stimulation, CD16 expression in these cells stay higher in BD than HC (p= 0,004). CD161+ (p= 0,012), CCR6+ (p= 0,013) and CD161+CCR6+ (p= 0,006) on CD4+ T cells were increased in BD. İL-17A+ (p= 0,002), İL-17A+İFN-γ+ (p= 0,024) producing CD4+ T cells were higher in BD patients compared to HC. In HC, IFN-γ+ (p= 0,049), IL-17A+IFN-γ+ (p= 0,027), IL-22+IFN-γ+ (p= 0,015) proportions of CD4+ T cells were higher carrying G allele of IL-23R polymorphism than non-carriers. These findings demonstrated that γδ T cells as well as CD4+ T cells have a role of inflammatory cytokine activity in BD.