Vazomotor rinit tedavisinde flutikazon, azelastin ve serum fizyolojik nazal spreylerin karşılaştırılması
Efficacy of intranasal azelastine, fluticasone and isotonic saline sprays on the symptoms of vasomotor rhinitis
- Tez No: 439837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: VMR (vazomotor rinit) hastalarında sıklıkla kullanılan flutikazon, azelastine ve serum fizyolojik sprey tedavilerinin hastalığın farklı semptomları üzerine olan etkinliklerini değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Materyal / Metod: VMR tanısı ile azelastine, fluticasone, serum fizyolojik tedavisi verilen 111 hastanın medikal kayıtları incelenerek bu hastaların tedavi öncesi ve sonrası VAS ve SNOT20 skorları değerlendirilmiştir. Bulgular: Bütün gruplar incelendiğinde SNOT 20 ve VAS skorlarında anlamlı düzelme izlenmiştir. İlaçların semptomlar ve SNOT20 üzerine olan etkisi gruplar arasında karşılaştırıldığında flutikazon burun spreyi SNOT 20 ve incelenen semptomlardan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı şikayetlerinde diğer ilaçlara üstün bulunmuştur. Bununla birlikte hapşırık şikayetinde azelastine burun spreyi daha etkili bulunmuştur. Serum fizyolojik spreyler hapşırık dışındaki bütün semptomlarda ve SNOT 20 skorlarında etkili bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları VMR tedavisinin rutin bir ilaç tedavisi şeması yerine hastaların tedavi öncesindeki dominant semptomuna göre planlanmasının daha yüksek tedavi başarısı sağlayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate and compare the efficacy of intranasal fluticasone, azelastine and saline sprays in patients with VMR (vasomotor rhinitis). Material / Methods: Medical records of 111 patients were investigated that were treated with azelastine, fluticasone, and isotonic saline nasal sprays. All patients VAS scores for nasal blockage, sneezing , rhinorrhea, postnasal drip and SNOT 20 were evaluated before and after the treatment. Results: In all groups, significant improvement was obtained for SNOT 20 and VAS scores. However when considered the improvement rates between groups; treatment with fluticasone nasal spray was found more effective rather than azelastine and isotonic saline sprays according to SNOT 20 and VAS of nasal blockage, post nasal drip and sneezing symptoms. Azelastine nasal spray was found more effective on the VAS scores of rhinorrhea. Isotonic saline spray was effective on SNOT 20 scores and all symptoms except sneezing. Conclusion: We suggest that VMR therapy should not be performed as a routine schema in all patients. The best therapy should be chosen based on the patient's initial predominant symptoms.