The determinants of foreign direct investment in Turkey
Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'de ki belirleyicileri
- Tez No: 439871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR NAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ile gayri safi yurtiçi hasıla büyüme oranı, dış ticaret dengesi, döviz kuru ve devletin piyasaları düzenlemek için uyguladığı politikalar arasındaki ilişkiyi ampirik olarak görmektir. Zaman aralığı 1996'dan 2014'e kadar olan 19 yıllık bir zaman aralığını kapsamaktadır. Veriler Dünya Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün veri tabanından alınmıştır. Analiz yöntemi olarak zaman serisi analizi kullanılmıştır. Genişletilmiş Dickey-Fuller birçok değişkenin durağan olmadığını ancak birinci farkları alındığında durağan olduğunu göstermektedir. Vektör hata düzeltme modeline göre hata düzeltme terimi % 59,38 bulunmuştur. Kısa dönemde gayri safi yurtiçi hâsıla büyüme oranı, dış ticaret dengesi ve düzenleyici politikaların doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi olduğu döviz kurunun ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan ve negatif etkisi olduğu görülmüştür. Uzun dönemde ise test sonuçları gayri safi yurtiçi hâsıla büyüme oranı, dış ticaret dengesi ve düzenleyici politikaların doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi olduğu göstermiştir. Ancak döviz kurunun etkisinin negatif olduğu ve bu etkinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu görülmüştür. Granger nedensellik testi sonuçlarına göre tüm değişkenlerin doğrudan yabancı yatırımlar ile nedensellik ilişkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to empirically analyze long run and short run causality between foreign direct investment and other factors, which are gross domestic product growth rate, trade balance, exchange rate and regulatory quality of governance in Turkey. Time interval covers 1996 to 2014. Data's are derived from World Bank, Turkish Statistical Institute, World Bank and Organization for Economic Co-operation and Development. The analysis is based on time series analysis. The Augmented Dickey Fuller test indicates that most of the variables are not stationary at levels, but they are stationary in the first difference. Johansen test showed that variables are co-integrated which means they move together. When the Vector Error Correction Model is used, error term of the equation was adjusted by 59.38 %. It was also found that gross domestic product growth rate, trade balance and regulatory quality have statistically significant positive effect on foreign direct investment, while the exchange rate has negative effect but it is not significant in the short run. In the long run, test results showed that all the variables, except exchange rate, have statistically significant positive effect on foreign direct investment. But exchange rate has a negative effect on foreign direct investment and the effect was not statistically significant. According to granger causality test results, all variable cause foreign direct investment.