The effect of information technology investment on the profitability of the Nigerian banking sector
Nijeryalı bankacılık sektörünün kârlılık ilişkin bilgi teknolojisi yatırım etkisi
- Tez No: 439870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez Nijeryalı bankacılık karlılığı üzerinde bilgi teknolojisi (BT) yatırımların etkisini incelemektedir. Bir yıllık ve iki yıllık gecikme etkisini göz önüne alarak BT harcamaların bankaların karlılığı üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu çalışma Nijerya'da bulunan 23 bankadan 13 bankayı kapsamaktadır. Bankalar mahsus uyumluluk ve yıllık kapsamlı raporlarına göre seçilmiştir. Bağımlı değişken olarak Nijeryalı bankaların karlılığı; açıklayıcı değişkenler ise toplam hasılat ve toplam maliyet olarak kullanılmıştır. Karlılık performansı muhasebe oranı aktif karlılığı ile ölçülmüştür. Çalışmada ikinci veri kaynağı kullanılmıştı. Ancak karlılık, BT yatırımları, toplam hasılat ve toplam maliyetin verisi bankaların yıllık kapsamlı raporundan 2009-2014 yıllar arasında alınmıştır. Panel veri modelleri Stata 9.1 ile kullanılmıştır. Panel veri analizin verdiği sonuçlara göre 1 yıllık BT yatırım gecikmesi ile cari yılın BT yatırım ve Nijerya bankacılık karlılığı arasında önemli olumsuz bağlantı var. Bundan dolayı BT yatırımın etkisini Nijerya bankacılık sektörünün karlılık performansı üzerinde görmek için iki yıl süre geçmesi gerekiyor. Bu Nijerya bankaların performansının BT kullanımı ile önemli ölçüde geliştirilmiş olduğunu gösterir. Bu da BT yatırımın artışının Nijeryalı bankaların karlılık artma anlamına gelmektedir . İki yıllık gecikme dikkate alındığında zaman verimlilik paradoksu kısmen giderilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigate the effect of information technology (IT) investment on the profitability of Nigerian banking sector taking into consideration the effect of lag one-year and two-year IT expenditure on the profitability of the banks. The research cover 13 Nigerian banks out of the whole Twenty three (23) banks we have in Nigeria. The banks were delibarately selected due to the compatibility and availability of their comprehensive annual reports. Profitability of the Nigerian banks used as Dependent variable whereas IT investment, total revenue (TR) and total cost (TC) used as explanatory variables. The profitability performance measured using accounting ratio Return on Asset (ROA). The study use secondary data source, the data for profitability, IT investments, TR and TC were obtained from the banks' comprehensive annual reports spinning period from 2009 to 2014. Panel data models used for the analysis using the stata 9.1. With the panel data analysis the results indicated significant negative relationship among lag one year Information technology spending, current year IT investment and profitability of the Nigerian banks. But it was discovered a significant positive relationship among lagged two year information technology spending and profitability of the Nigerian bank. Therefore the effect of IT investment take two years and above to show up in the profitability performance of the Nigerian banking industry. This signifies that with the use of IT, banks' performance in Nigeria have significantly enhanced. This is to say an increased in IT investment lead to the increase in the profitability of the Nigerian banks. Productivity paradox is partially resolved once two-year lag is taken into account.