The effect of maternity leave policy on female labor force participatoin in Turkey
Türkiye'de doğum izni politikalarının kadın iş gücü katılımına etkisi
- Tez No: 439872
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDÜLKADİR NAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2003 ve 2004 de uygulanan doğum izni politikanın kadınların işgücüne katılma oranı üzerinde etkisini değerlendirmektedir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) standartlarına göre, Türkiye'de iş gücü katılım düzeylerinin diğer tüm OECD üyelerine göre daha düşüktür. Bu nedenle, kadınların işgücüne katılım belirleyicilerin anlaşılması özel ilgi çekmektedir. Türkiye kadın çalışma çağındaki nüfusun çoğunluğu çocuklu annelerden oluşur. Hükümet son yarım yüzyıldan beri devam etmekte olan ve OECD ülkeleri ile kıyaslandığında, 2006 yılında en düşük oranına ulaşan kadın işgücü katılımını artırmak ve kadınları işgücü piyasasına teşvik etmeye karar verdi. Türk hükümeti 2004 yılında, ücretli doğum izni süresini 12 haftadan 16 haftaya uzatma kararı ile analık izni reformunu uygulamıştır. Türkiye hükümeti Türk Cumhuriyeti Vakfı 100. yıldönümü olacak 2023, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek amacındadır. Türkiye hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümü olacak 2023 yılı için, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeyi hedeflemiştir. Bunun için, kadınların işgücüne katılımının artması gerekmektedir. Bu tezde, 2002 ve 2005 yıllarını kapsayan kesit veri seti kullanılarak ampirik olarak yakın zamandaki reformların etkileri analiz edilmiş, aynı zamanda ücretli doğum izni ile annelerin işgücü piyasasında kalma kararı gibi senaryoları da incelemiştir. Sonuç olarak, reform kadınların işgücünde aktif kalma dönemini uzatacak mıdır?
Özet (Çeviri)
The paper estimates the effect of maternity leave policy implemented on 2003 and 2004 on labor force participation rate of women in Turkey. According to OECD standards, the levels of participation in Turkey are now lower than all other OECD members. Thus, understanding determinants of female labor force participation (FLFP) is of particular interest. Majority of female working age population of Turkey consists of mothers with young children. Government decided to encourage women to move to the labor market and increase the female labor force participation, that have been continuing since last half century and reached the lowest rate in 2006 compared with OECD countries. In 2004, Turkish government implemented maternity leave reform of 2004, which was aimed to extend the duration of paid maternity leave from 12 weeks to 16 weeks. Turkish government aims to make Turkey one of the world's top 10 economies by 2023, which is going to be the 100th anniversary of Turkish Republic Foundation. For this to be effective, the labor force participation of women has to increase. Using a cross sectional data set from 2002 and 2005, this thesis will both empirically analyze the effects of the upcoming reforms in Turkey, as well as analyze some scenarios, concerning the mothers' decision to stay in the labor market and the paid maternity leave. Hence, will the reform lead to an increase in the period that women stay active in the labor force?