Okul yöneticilerinin etik liderlik davranışlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of school managers ethic leadership behaviour according to the teacher views
- Tez No: 439878
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin etik liderlik davranışlarını belirlemektir. Bu araştırmada; okul yöneticilerinin etik liderlik davranışlarına ne ölçüde uyduğuna ilişkin sorulara yanıt aranmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla veri toplama yoluna gidilen bu araştırma, nitel bir araştırma yöntemidir. Araştırmanın evrenini, 2014 – 2015 eğitim-öğretim yılı Kilis ilinde bulunan devlet okulları oluşturmuştur. Bu kapsamda 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kilis il ve ilçelerinde görev yapan 36 öğretmenle görüşme yapılmıştır. Uygulama sırasında çalışma grubunda yer alan okullardaki öğretmenlerin, okul yöneticilerinin etik liderlik davranışlarını görüşme yöntemiyle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Görüşmeler içerik çözümleme yöntemiyle yapılmıştır. Bu amaçla araştırmacı tarafından sekiz sorudan oluşan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formunun geçerliliğini sağlamak amacıyla uzman görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına baktığımızda, okul yöneticilerinin etik değerlere yönlendirmesinin kurumda güven ortamı oluşturduğu ve öğretmenlerin adil bir şekilde değerlendirilmesinin kurum içinde adil ve demokratik bir ortam oluşmasını sağladığı görülmektedir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin yaratıcılığının ortaya çıkması için uygun ortam hazırlanmasının performanslarını arttırdığı, mesleğin etik standartlarına uyum konusunda desteklenmelerinin mesleğe olumlu bakış açısı kazandırdığı yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin kendi etki alanları içindeki herkesin duygularına, görüşlerine ve tepkilerine dikkat etmelerinin demokratik ortam oluşumuna katkı sağladığı, öğretmenlerin doğru inanışlarını iyi davranışlara dönüştürme amacıyla zaman ve kaynak ayrılmasının verimliliği arttırdığı, kurum kurallarının etik ilkelere uygun olarak oluşturulmasının kuralların herkesçe benimsenmesini sağladığı ve ortak alınan kararların etkili biçimde uygulanmasının kurum disiplinini sağladığı şeklinde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the ethic leadership behaviours of school principals according to teachers' perceptions. It is looked for an answer how much school principals obey the ethic leadership behaviours in this survey. This survey is qualitative, data has been collected through semi structured interview. The population of the survey consists of the state schools in Kilis in 2014-2015 educational year. 36 teachers, who function in Kilis and counties, have been interviewed in 2014-2015 educational year with in this frame work. The teachers taking part in workgroup have tried to reveal the ethic leadership behaviours of school principals through face to face interview method. Interview shave been performed through content analysis method. For that purpose, every researcher has prepared a semi structured interview form consisting of 8 questions. Experts' opinion shave been asked in order to ensure the validity of the research. As a result of the research, it can be seen that directing the school principals to the ethic values composes environment of confidence in the Corporation and the evaluation of the teachers fairly provides a fair and democratic environment. İn addition to this, it is found that setting the appropriate environment in order to show up theteachers' creativity increases their performance and being supported on complying with the ethic standards of the profession brings in favorable attitude to the teachers. İt is founde that the school principal' spaying attention to theem otions, thoughts and reaction of the people in their sphere of in fluence contributes a democratic environment, providing teachers time and source in creases productivity with the aim of turning their true beliefs in to good behaviours, setting the rules of the institution properly for the ethic principles enables everybody to adopt the rules, applying codecisions effectively ensures the institution discipline.