Pısa sınavlarında başarılı ilk beş ülkenin öğretmen yetiştirme ve istihdamı sistemleri ile Türkiye'nin öğretmen yetiştirme ve istihdam sisteminin karşılaştırılması
The teacher training and employment systems of the top five countries in pisa and comparison of the similarities and differences between Turkey's teacher training and employment system
- Tez No: 439877
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, PISA sınavlarında başarılı beş ülkenin öğretmen yetiştirme ve istihdam sistemleri ile Türkiye'nin öğretmen yetiştirme ve istihdam sistemi ile benzer ve farklılıklarının karşılaştırılmasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti, Finlandiya, Japonya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ve Singapur devletlerinin öğretmen yetiştiren kurumlara öğretmen adaylarını kabul ölçütleri, Adayların hizmet öncesi eğitimleri, atanma yeterlilikleri ve koşulları, hizmet içi eğitimleri ve toplumsal saygınlık, özlük hakları, yükümlülükleri ve maaş durumları boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1-Öğretmen yetiştirme geçmişi bakımından Türkiye 1848'de ve Japonya 1868'de modern anlamda yetiştirmeye başlamıştır. Çin, G. Kore ve Singapur'da ise 1945-1965 yıllarında başlamıştır. Finlandiya 1920'li yıllarda anayasa'nın kabulünden sonra başlamıştır. Türkiye 1980'li yıllara kadar çok farklı model ve kurumlarla öğretmen yetiştirme gerçekleşmiştir. 2-Öğretmen yetiştiren kurumlara öğrenci seçiminde Türkiye beden eğitimi, müzik ve resim öğretmenliği bölümleri hariç diğer bölümlere YGS puanlarıyla kabul edilmekteyken, incelenen ülkelerde çoklu değerlendirme ile kabul edilmektedir. En zorlayıcı süreç, Finlandiya, Singapur ve Kore'de bulunuyor. 3-Finlandiya yüksek lisans diğer bütün ülkelerde ise lisans derecesi istenmektedir. Çin'de lisans 3 veya 4 yıl, Japonya'da 4 yıllık lisans veya 2 yıllık ön lisans eğitimi veriliyor. Kore sertifika sistemi uygulamaktadır. Kore'de öğretmenler aldığı eğitime göre altı kategoriye ayrılmaktadır. 4-Mezun olan öğretmen adayları Türkiye'de KPSS ile yeterli puan alarak merkezi olarak atanırken Finlandiya, Japonya'da yerel yönetimler atama yaparken, Kore merkezi sınavda başarılı olanları atanır. Çin'de ve Singapur'da merkezi Hükümet sınavsız olarak atama yapar. 5-Türkiye dışındaki tüm ülkelerde hizmet içi eğitim üniversitelerde verilir. Türkiye'de temel eğitim ve stajyerlik eğitimi dışındaki hizmet içi eğitim zorunlu değildir. Kıdem ve maaşa etkisi yokken, Kore'de her yıl en az 30 saat alması zorunludur ve maaşa etkisi vardır. Singapur'da eğitim personeli her yıl 100 saat eğitim alır ve ihtiyacına göre seçer. 6-Finlandiya, Singapur, Kore ve Japonya'da öğretmenlik çok popülerdir. Bu Ülkelerde öğretmen maaşları OECD ülkelerinin ortalamasının üstündedir. Türkiye'de ise ortalamanın altındadır. Japonya, Çin, Finlandiya, Kore ve Türkiye'de öğretmen kamu görevlisi statüsünde ve kanunlara aykırı davranmadıkça yaşam boyu iş garantisi vardır. Kore, Singapur ve Finlandiya'da istihdam sıkıntısı yoktur. Öğretmenlerin iş garantileri vardır.
Özet (Çeviri)
This study is about the teacher training and employment systems of the top five countries in PISA and comparing the similarities and differences between Turkey's teacher training and employment system. The acceptance criteria of teacher candidates for the teacher training institutions, candidates' pre-service trainings, assignment competence and conditions, in-service training and social dignity, personal rights, their responsibilities and salary conditions in China, Finland, Japan, South Korea (Republic of Korea), and the Singapore government are discussed.As a result, the following conclusions are obtained. 1- In terms of the past of training teacher, Turkey in 1848 and Japan in 1868 has started to train the teachers in the modern sense. However, it started between 1945 and 1965 in China, South Korea and Singapore. In Finland, it started after adopting the constitution in the 1920s. Turkey had carried out the training of teacher with very different models and institutions until 1980s. 2- In the selection of students for the institutions of training teacher, Turkey admits students according to the points of university exam (YGS) for the departments except for physical education, music and art, but the multiple evaluations are accepted in the countries examined. The most challenging process is in Finland, Singapore and Korea. 3- In Finland, master's degree is required, but in the other countries just bachelor degree is required. The undergraduate education is for 3 or 4 years in China, 4 years in Japan and there is the two-year associate's degree education in Japan. Korea has been implementing a certification system. The teachers are divided into six categories according to the training they receive in Korea. 4- As the graduated pre-service teachers are assigned centrally by taking enough points in KPSS exam in Turkey, local authorities assign in Finland and Japan, but Korea assigns those who are successful in central exam. National Government makes assignments without an examination in China and Singapore. 5- In-service training is carried out in the universities in all countries except for Turkey. In-service training, except for basic education and apprenticeship training, is not compulsory in Turkey. As it is ineffective on seniority and salary in Turkey, it is required to take at least 30 hours every year in Korea and has an impact on salary. Educational staff gets 100 hours of training each year in Singapore and chooses according to the need. 6- School-teaching is very popular in Finland, Singapore, Korea and Japan. In these countries, the salary of teachers is above the average of OECD countries. However, it is below the average in Turkey. The teacher is in the status of civil servants in Japan, China, Finland, Korea and Turkey and has the lifelong employment guarantees as long as he/she obeys the law. There is no shortage of employment in Korea, Singapore and Finland. The teacher has the job guarantee.