Eğitim kurumlarına yönetici seçme, yetiştirme ve atamaya ilişkin okul yöneticilerinin görüşleri -Batman ili örneği-
The evaluation of the school managers opinions on the selection training and appointment of the school managers for the educational institutions -Batman province example-
- Tez No: 439882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN BELTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim ve ortaöğretim yöneticiliklerine (okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı) atanacakların; seçilme, yetiştirilme ve atanma uygulamasına ilişkin eğitim kurumu yöneticilerinin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya esas olan anketle mevcut eğitim kurumu yöneticilerinden, görüş ve düşünceler alınmıştır. Anket, Batman ili merkezine bağlı resmi olarak 78 adet ilköğretim okulu ve 60 adet ortaöğretim okullarında bulunan toplam 236 yöneticiye uygulanmış, katılımcıların görüş ve düşünceleri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonuçları şu şekilde sıralanabilir: Eğitim kurumlarına yönetici olarak atanacakların seçilmesi, yetiştirilmesi ve atanmasına yönelik olarak; Eğitim yöneticilikleri için yapılacak seçim adil ve nesnel bir uygulama olan sınavla yapılmalıdır. Sınav yazılı şeklinde uygulanmalıdır. Yazılı sınav; genel yetenek, eğitim yönetimi ve mevzuat ağırlıklı olmalıdır. Yapılacak sınav; hem müdürlük, hem de müdür yardımcılığı için uygulanmalıdır. Eğitim yöneticilikleri için yapılacak seçme sınavı; ÖSYM tarafından hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Okul yöneticiliklerine atanacak olanların sınavla seçilmeleri ilk koşul olmasına rağmen, bunun yanında yönetim bilgi ve becerisi de dikkate alınmalıdır. Eğitim kurumlarına yönetici atamalarında mülakat sınavının objektifliği tartışıldığı için yapılmamalıdır. Mülakat sınavı yapılacaksa Bakanlık ve üniversitelerce oluşturulacak ortak komisyonca mülakat sınavı yapılmalıdır. Eğitim kurumlarına atanacak yöneticilerin yayımlanmış eserleri veya bilimsel araştırmaları atamalarda dikkate alınmalıdır. Eğitim kurumlarına atanacak yöneticilere göreve başlamadan önce yöneticilik eğitimi verilmelidir bu eğitim kısa süreli hizmet içi eğitim kurs programı olarak düzenlenmelidir. Eğitim kurumlarına atanan yöneticilerin görev öncesi alacakları kısa süreli hizmet içi eğitim kursu Bakanlık ve üniversitelerin işbirliğiyle düzenlemeli, bu kursun ardından bir sınav yapılmalı ve bu sınavın sonucu atama için bir ön koşul olmalıdır. Eğitim kurumlarına atanacak yöneticilerin aldığı hizmet içi eğitim kurs sertifikaları da değerlendirmeye alınmalıdır. Eğitim kurumlarına atanan yöneticilerin aynı kurumda çalışma süreleri sınırlandırılmalıdır. Eğitim kurumlarına atanan yöneticilerin aynı kurumda çalışma süreleri en az 5, en fazla 8 yıl olarak sınırlandırılmalıdır. Eğitim kurumlarına atanan yöneticiler, yüksek düzeyde başarı göstermeleri durumunda bir üst tip okul/kurum müdürlüğüne atanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the views of managers of educational instutions with regard to appoinment, training and selection procedures of managers who will be appointed to the administration (school principal, head assisstant principal and the assistant principal) of public elementary and secondary schools which are connected to the Ministry of National Education. The research includes 236 managers in 78 elementary and 60 secondary public schools located in Batman city centrum. All of the managers are taken as the sample. A scale is used as a data collection tool for selection, training and appointment of the managers . The collected data have been analyzed and interpreted by means of SPSS. The findings and the results of the research can be summarized as follows: the appointment of the managers to the educational institutions should be verified by a written examination which is a fair and objective application. The written exam should be prepared and applied by OSYM. This examination should be applied to both school principals as well as assistant managers. Oral interview should not be applied to the managers who will be appointed to educational institutions. If there will be an oral interview, it should be applied by a joint commission which will be generated by the Ministry and the university members. The managers who will be appointed to educational institutions are required to take management training before getting to work. These training program courses should be organized in-service training courses in a short term. This training program courses should be organized in collaboration with the Ministry and the universities, after that an examination should be applied at the end of the course. The results of this examination should be a precondition to the appointment. Working time of the managers appointed to educational institutions in the same institution should be limited. It should be limited in a period of at least 5 and maximum of 8 years. Recommendations based on the findings of the research can be summarized as follows: managers who will be appointed to the educational institutions should be selected with a written examination which is a fair and objective application. This examination should be applied to all management level of the same institution of education. Questions of the written examination should consist of mainly general ability, educational administration and legislation. This examination should be prepared and applied by OSYM. Oral interview which is still the current assessment in appointing the managers of the educational institutions should be abandoned, because it is not an objective application. If there will be an oral interview, it should be appropriate to the purpose and carried out extremely careful. The oral interview should be applied by a commission composed of at least two partner institutions or organizations. The managers who will be appointed to educatioal institutions should get the management training before getting to work. After the training, an examination should be applied and managers should be appointed to educational institutions according to the results of this examination. Working time of managers who will be appointed to educational institutions in the same institution should be limited. It should be limited in a period of at least 3 and maximum of 5 years.The managers appointed to Educational institutions should be appreciated by more tangible rewards in the case of getting a high success.