Eğitim kurumlarına yönetici seçme, yetiştirme ve atamaya ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
Evaluation of the views of the administration and teachers on the selection, training appointment of education administrators (province Ankara sample)
- Tez No: 205284
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, Millû Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarıyöneticiliklerine (okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı)atanacakların seçilmesi, görev öncesi ve sonrasında hizmet içi eğitimleyetiştirilmesi, atanmasına yönelik yapılan uygulamaların değerlendirilmesidir.Araştırmaya esas olan anketle mevcut eğitim kurumu yöneticilerinden,öğretmenlerden ve alan uzmanı akademisyenlerden görüş ve düşünceleralınmıştır. Anket, Ankara'nın sekiz merkez ilçesinde bulunan ve tesadüfiolarak belirlenen üçer ilköğretim ve ikişer orta öğretim okulunda görev yapanyönetici ve öğretmenler ile Ankara'da bulunan dört devlet üniversitesinin alanuzmanı öğretim üyelerine uygulanmıştır. Toplam 441 katılımcının görüş vedüşünceleri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma, bu görünümüyle betimselbir çalışmadır.Araştırmanın sonuçları şu şekilde sıralanabilir:Eğitim kurumlarına yönetici olarak atanacakların seçilmesi, yetiştirilmesive atanmasına yönelik olarak;Aday okul yöneticilerinin, öğretmenlik deneyimi olan ve eğitim yönetimiprogramlarından mezun olanlar arasından sınavla seçilmeleri gerekmektedir.Sınav, hem okul müdürlüğü hem de müdür yardımcılıkları için yazılı vemülakat değerlendirmesi şeklinde yapılmalıdır.Sınav; MEB, ÖSYM ve üniversite öğretim üyelerinden oluşacak karmabir komisyonca yapılmalıdır.Atanacak yöneticiler kesinlikle görev öncesi eğitim almalı ve sonucundada başarı düzeyini tespit edebilecek sınav yapılmalıdır.iiiEğitim kurumlarına atanacak yöneticiler, atandığı kurumda belli bir süreçalışmalı ve başarısına göre üst kademe yöneticiliklerine yükselebilmelidirler.Eğitim kurumu yöneticiliklerine aday olacakların, kurum çalışanlarıncaveya yönetim kurullarınca belli ölçütlerde seçilmeleri ve atanması içinvaliliklere / Bakanlığa öneride bulunulması sistemi de bundan sonrakiuygulamalarda dikkate alınmalıdır.Yönetici adaylarında; başta öğretmenlik deneyimi olmak üzere, eğitimyönetimi alanında alınmış doktora, lisans üstü dereceler ile hizmet içi eğitimsonrası elde edilen belgeler, değerlendirmede özellikle dikkate alınmasıgereken ölçütlerdir.Adayların kendini yetiştirmiş, teknolojiyi kullanabilme, iletişim veçatışmaları çözme yetenek ve becerilerine sahip olması gerekmektedir.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this research is the selection of the administrators(principal, head assistant to the principal, assistant principal positions) in theeducational facilities of the Ministry of Education, on-the-job training of preand post assignment, evaluation of the considerations for the appointment.Opinions and views were received from the current administrators,teachers and academicians who are experts in their fields, through the use ofquestionnaires. The questionnaires were used on the administrators andteachers assigned to three primary schools and two secondary schoolsrespectively situated in eight counties of Ankara and selected randomly andon members of the faculty who were experts in their fields of four stateuniversities in Ankara. Views and opinions of a total 441 participants wereevaluated. The research, with this appearance, is a descriptive study.The conclusions of this research may be listed as below:In the selection, training and appointment of those to be assigned asadministrators to educational institutes;Candidate school administrators should be selected among theteachers with experience and who have graduated from the educationmanagement programs, through examination.The examination should be a written examination followed by aninterview for the selection of principals and assistant principals.The examination should be conducted by a mixed commissioncomprised of members from the Ministry of Education, University EntranceExamination Center, and faculty members of universities.vIndividuals to be assigned as administrators must receive training priorto their assignment and should be tested to determine their level of success.Individuals to be assigned to education facilities should work at thefacilities they are assigned to for a certain period and should be promoted tohigher positions according to their success rate.Candidates for administrative positions in educational facilities shouldbe selected by the employees or the board of an educational facilityaccording to a specific criterion and recommendations should be made to theoffice of the governors/Ministry and this system should be taken intoconsideration if the future implementation.Experience in teaching, a doctorate in education management, post-graduate degrees, and the certificates received on on-the-job training, are thecriteria which should be taken into consideration in the evaluation.The candidates should be self-trained with know-how in technologyand should have the ability and skills to communicate and solve conflicts.vi