Okul ikliminin işbirlikçi mesleki gelişim yaklaşımlarına etkisi
The effect of school climate on the approaches of cooperative professional development
  1. Tez No: 439919
  2. Yazar: SERKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Eğitim sisteminde öğrenci başarısını ve eğitim kalitesini belirleyen önemli faktörlerden biri öğretmenin mesleki yeterliliğidir. Mesleki açıdan yeterli bir öğretmen, öğretimin iyileştirilmesinde önemli bir rol üstlenecektir. Okul iklimi öğretmenlerin mesleki gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Gelişim seçeneği olarak işbirlikçi mesleki gelişim okul ikliminin ekip ruhu boyutu ile birlikte değerlendirilebilir. Çalışmanın amacı okul ikliminin işbirlikçi mesleki gelişim yaklaşımlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma verileri Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde çalışan toplamda 419 ilkokul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmenden toplanmıştır. Çalışma konusu olan okul iklimi ve işbirlikçi mesleki gelişim yaklaşımları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon ve regresyon analizleri; kişisel değişkenlerle ilgili gruplar arasındaki farkları ortaya çıkarmak için t-Testi, Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe testi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda okul ikliminin işbirlikçi mesleki gelişime orta derecede ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada işbirlikçi mesleki gelişimi, okul ikliminin diğer boyutlarına göre ekip ruhunun daha fazla etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin hem okul iklimi puanlarının hem de işbirlikçi mesleki gelişim puanlarının genel olarak sahip oldukları kişisel özelliklerden cinsiyet ve medeni hal açısından anlamlı bir şekilde farklılaştığı, okul iklimi puanlarının görev değişkenine göre analiz edildiğinde görev değişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığı, buna karşılık okul iklimi puanlarının yaş gruplarına göre analiz edildiğinde yaş grupları arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca işbirlikçi mesleki gelişim puanlarının görev değişkeni ile yaş gruplarına göre yapılan analizlerinde hem görev grupları arasında hem de yaş grupları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the prominent factors in identifying the student success and education quality in education system is teacher's professional competency. A competent teacher in his profession will have a vital role in the improvement of education. School climate has a tremendous effect in the professional development of teachers. As an option for development, cooperative professional development can be regarded with team spirit dimension of school climate. The purpose of the study is to research the effect of school climate on the approaches of cooperative professional development. Descriptive survey model was employed in the study. Data were gathered from 419 primary school principals, assistant principals and teachers working in Şehitkamil, Gaziantep. To determine the relation between the school climate and cooperative professional development, correlation and regression analyses; to find out the differences between groups about personal variables T-Test and One-Way ANOVA and Scheffe test were employed. As a result, school climate has a medium level and positive effect on cooperative professional development. It was seen in the study that team spirit effects cooperative professional development more than the other dimensions of school climate. Moreover, findings show that teachers' both school climate scores and professional development scores significantly differ from the personal characteristics that they have in terms of gender and marital status, when school climate scores were analyzed in terms of duty variable, there was no significant difference. On the other hand, when school climate scores were analyzed in terms of age groups, there is no meaningful difference between age groups. Furthermore, according to the analyses of cooperative professional development scores in terms of duty variable and age group, there is a significant difference between the duty group and age group.