Ortaokul öğrencilerinin görüşlerine göre öğretmenlerin sınıf yönetiminde gösterdikleri davranışların demokratikliği
Middle school students' views on the degree of teachers' ways of democratic behaviour in classroom management
- Tez No: 440005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu ortaokullarının 7. ve 8. sınıflarında eğitim-öğretim gören öğrencilerin görüşlerine göre, öğretmenlerin sınıf yönetiminde gösterdikleri davranışların demokratikliğinin nasıl olduğunu saptamaktır. Araştırmanın evrenini, 2014–2015 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır il merkezinde bulunan 91 ortaokul ve bu okullarda eğitim-öğretim gören toplam 38,708 öğrenci; örneklemini ise, evrendeki 91 ortaokuldan random yöntemi ile seçilen 21 okul ve bu okullarda öğrenim gören 421öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demirtaş (2003) tarafından geliştirilen 25 maddelik“Demokratik Sınıf Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde ortalama değer, yüzde hesaplamaları, t-testi, varyans analizi (one way) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bazı önemli bulgular şunlardır: I. Ortaokul 7. ve 8. sınıfta eğitim-öğretim gören öğrencilerin görüşlerine göre, öğretmenlerin sınıf yönetiminde gösterdikleri demokratik davranışlar ile ilgili ortalaması en yüksek olan ilk üç madde sırasıyla; (1) Öğretmenleriniz derslerde size söz hakkı veriyor mu? (x=4,29; Her zaman), (2) Öğretmenleriniz sizi derslere katmak için çaba gösteriyor mu?(x=4,10; Çoğu zaman) ve (3) Öğretmenleriniz gerektiğinde sizi dinliyor mu? (x=4,03; Çoğu zaman) dur. II. Ortaokul 7. ve 8. sınıfta eğitim-öğretim gören öğrencilerin görüşlerine göre, öğretmenlerin sınıf yönetiminde gösterdikleri demokratik davranışlar ile ilgili ortalaması en düşük olan ilk üç madde ise sırasıyla; (1) Öğretmenleriniz sizi notla tehdit etmekte midir?(x=2,17; Nadiren), (2) Öğretmenleriniz derste bir diktatör gibi mi davranmaktadır? (x=2,24; Nadiren) ve (3) Öğretmenleriniz sınıfta sizi küçük düşürücü davranışlar sergilemekte midir?(x=2,39; Nadiren) olarak saptanmıştır. Diğer taraftan tüm ölçek bazında öğrenci görüşlerinin genel ortalaması (x=3,35)“Kararsızım”düzeyinde saptanmıştır. III. Öğretmenlerin sınıf yönetiminde gösterdikleri davranışların demokratikliğine ilişkin öğrenci görüşleri arasında; cinsiyet, ailedeki birey sayısı ve anne öğrenim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir fark saptanmıştır. Ancak, sınıf seviyesi ve babanın öğrenim düzeyine göre anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse teachers' displaying ways of behaviour in classroom management and how much democratic those behaviours are. This will be done in line with students' opinions studying in 7th and 8th grades of public middle schools. 91 junior high schools functioning in Diyarbakır city centre in 2014-2015 school year and 38,708 students studying in those schools constitute the universe of this research. 21 schools and 421 students studying in those schools, which were selected randomly from the universe of 91 schools, constitute the sample of the research. 25 point“Democratic Classroom Management Scale”, which was developed by Demirtaş (2003), was used as the data collection tool of this research. Mean value, percentage calculation, T test and one-way analysis of variance were used in data analysis. Level of significance was adopted at 0.05. Some important findings emerged from data analysis are as follows: I.The first three items with the highest average in relation to teachers' displaying ways of democratic behaviour in classroom management, according to students' views studying in 7th and 8th grades of middle schools, are as noted below: (1) Do your teachers give you the right to speak in classes? ( =4,29; Always), (2) Do your teachers make an effort to involve you in classes? ( =4,10; Usually) and (3) Do your teachers pay attention and listen to you? ( =4,03; Usually). II. The first three items with the lowest average in relation to teachers' displaying ways of democratic behaviour in classroom management, according to students' views studying in 7th and 8th grades of middle schools, are as noted below: (1) Do your teachers threaten you with low marks? (x=2,17; Rarely), (2) Do your teachers behave like a dictator in classes? (x=2,24; Rarely) and (3) Do your teachers display some behaviours humiliating you? (x=2,39; Rarely). On the other hand, general average of student views, on the basis of whole scale, was determined ( =3,35) at the level of“I am undecided”. III. A significant difference was determined as to some variables among the students' views on teachers' displaying ways of democratic behaviour in classroom management. Those variables are gender, number of family members and mother's level of education. However, a significant difference was not determined as to class level and father's level of education.