Çevre faktörünün okul yönetiminin karar verme sürecine etkisi
The effect of environment factor on school management decision-making process
  1. Tez No: 159419
  2. Yazar: LEVENT PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırma, okulun görev çevresini oluşturan unsurlardan öğretmen, öğrenci ve velilerin okul yönetiminin karar verme sürecine etkilerini ve bu etkilerini hangi karar konularında gösterdiklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, katılımcıların, karar verme sürecine etkileri kişisel özelliklerine ilişkin bazı değişkenlere göre karşılaştırılmıştır.. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak“Karar Verme Sürecine Etki Anketi”kullanılmıştır. Ankette kullanılmış olan karar konularının saptanması için, okullarda kurul defterleri incelenmiş ve okul yöneticileri ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca daha önce yapılmış olan araştırmalardan elde edilmiş olan karar konularından 53 adeti anket kapsamına alınmıştır.Bu konulardan, araştırmanın yapıldığı Yenimahalle ilçesi genel lise müdürleriyle görüşmek suretiyle kendi okullarında alınmış karar konularını belirtmeleri istenmiştir. Bunun sonucunda çoğunluk tarafından belirtilen karar konulan seçilerek karar konusu sayısı 29'a indirilmiş ve ankete konulmuştur. Araştırma anketi Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan 13 genel lisede uygulanmış, her lise için 20 öğretmen, 20 öğrenci ve 20 veliye ulaşmak hedeflenmiş ve toplam 260 öğretmen, 260 öğrenci ve 260 veli örnekleri grubuna dahil edilmiştir. Katılımcıların ankette yer alan 29 karar konusuna hangi seviyede etki ettikleri ile ilgili görüşleri beşli likert tipi ölçekle saptanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. Öğretmenlerin okul yönetiminin kararlarını etkileme düzeylerine ilişkin görüşleri“Orta”seviyededir.2. Öğrencilerin belirlenen konularla ilgili okul yönetimi kararlarını etkileme düzeylerine ilişkin görüşleri“Düşük”seviyededir. 3. Velilerin belirlenen konularla ilgili okul yönetimi kararlarını etkileme düzeylerine ilişkin görüşleri“Düşük”seviyededir. 4. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 5. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile yaşlan arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 41 yaş üstü öğretmenler okul yönetimi karar verme sürecinde daha fazla etkili olduklarını düşünmektedirler sonucuna ulaşılmıştır. Karar verme sürecini en az düzeyde etkilediğini düşünenler ise, 31-35 yaş grubundakilerdir. 6. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile mezun oldukları okul türleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 7. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile branşları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 8. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile toplam hizmet yıllan arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmuştur. 9. Öğretmenlerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile görevde olduklan okuldaki hizmet yık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 10. Öğrencilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 1 1. Öğrencilerin okul yönetimi kararlanın etkileme düzeyleri ile basan durumlan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 12. Öğrencilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile bulunduklan sınıf arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 9. sınıf öğrencilerinin okul yönetimi karar verme sürecine etki düzeyi daha fazla iken, karar verme sürecine en az etkiyi 11. sınıf öğrencileri yapmaktadır. 13. Öğrencilerin okul yönetimi kararlanın etkileme düzeyleri ile öğrenci kurullannda görevli olup olmaması arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.İİİ 14. Velilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 15. Velilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile yaşlan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 16. Velilerin okul yönetimi kararlanın etkileme düzeyleri ile eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul yönetimi kararlarını en fazla etkilediğini düşünen velilerin lise mezunu veliler, en az etkiyi sağladığını düşünen velilerin İlkokul mezunu veliler olduğu saptanmıştır.Daha sonraki sıralamada Yüksekokul mezunu veliler ve Ortaokul mezunu veliler yer almıştır. 17. Velilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile meslekleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 18. Velilerin okul yönetimi kararlarını etkileme düzeyleri ile ailenin aylık geliri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul yönetimi kararlarını en fazla etkilediğini düşünen velilerin aylık gelirleri 1000 YTL üstü gelire sahip veliler, en az etkilediğini düşünen velilerin aylık gelirleri 500 YTL'den az geliri olan veliler olarak saptanmıştır. Ailenin aylık geliri arttıkça velilerin, okul yönetimi kararlarına etkisi de o kadar artmaktadır. Okul çevresi öğelerinden, öğretmen, öğrenci ve velilerin okul yönetimi kararlarını etkileme seviyelerine ilişkin görüşlerinin; öğrenci ve velilerin“Düşük”seviyede, öğretmenlerin ise“Orta”seviyede olduğu görülmektedir. Üzerinde çalışılan grubun kişisel özellikleri değişkenlerine göre; okul yönetimi kararlarını etkilemelerine ilişkin görüşleri ile; öğretmenlerin, yaşlan ve toplam hizmet yıllan, öğrencilerin bulundukları sınıf, velilerin ise eğitim durumları ve ailenin aylık geliri değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research has been done to show the effects of teachers, students and parents on decision-making process at schools and to determine the subjects on which they show their effects especially. Effects of the participators on decision making process also have been componed with their characteristics variables. In this research, to obtain the essential information“Effects on Decision Making Process Questionnaire”has been used. In order to determine the subjects, which can be concentrated on, Minutes of School Board Decisions have been examined, meeting with school directors has been realized and fifty-three of the previous determined subjects have been chosen. At Yenimahalle Region, in which this research has been realized, meetings with the high school directors have been done and want them to determine the decisions that are taken in their schools. At the end of this study, number of decisions which are taken previously has been reduced to twenty-nine and a questionaire has been prepared. This research has been completed with thirteen General High Schools in Yenimahalle Region. For each high school twenty techers, twenty students and twenty parents have been chosen for the sample group. (Totally 260 teachers, 260 students and 260 parents). The effectiveness of the participators for the twenty nine decision points are determined according to the five-type Likert scale. In statistical analyze of the outputs of the research arithmetical average, standart deviation, t test and varyans analyze techniques have been used. Findings of this research are as in the following: 1. Teachers ideas for their effectiveness on school management level is at“Medium”level. 2. According to the students' ideas the effects of themselves on school management decision making process is at“Low”level.3. According to the parents' ideas the effects of themselves on school management decision making process is at“Low”level. 4. There is no-any meaningful relation between the sexes and the effectiveness level of teachers on decision making process. 5. A meaningful relation between the ages of teachers and effectiveness of them on decision making process has been found. In this research, four different age levels have been chosen and it is seen that the teachers who are above fourty one years old are much more effective on decision making process. Also the teachers who are between the ages thirty one thirty five years old represent the least effective groups. 6. It is seen that there is not any meaningful relation between the effectiveness of teachers on decision making process and their graduations (Type of the schools from which they are graduated). 7. It is also found that, there is not impact of branches of teachers on decision making process. 8. A meaningful relation between the service years of teachers and the effevtiveness of them is seen on the decision making process.lt is clearly seen that service years of teachers are directly related with their effectiveness on decision making process. 9. A meaningful relationship between the effectiveness of teachers on decision making process and their duration at present schools couldn't be found. 10. A meaningful relationship between the sexes of students and their effectiveness on decision making process couldn't be found. 1 1. Also there isn't any meaningful relation between the success level of students and their effectiveness on decision making process. 12. A clear relation between the grade level of students and their effectiveness on that process has been found out. The effectiveness of students at nineth grade at“Higher level”whereas this effectiveness decreases at 11th grade to the“Lowest level”. 13. A meaningful relationship between the students' positions at the“Students Boards”and their effectiveness on that process couldn't be found.VI 14. There is not any meaningful relation between the sexes of parents and their effectiveness. 15. In this research, a meaningful! relation between the ages of parents and their effectiveness couldn't be seen. 16. An interpretable relation between the education levels of parents and their influences on decision making process has been stated. It is seen that, the most effective group on decision making process is the parents who are graduated from high schools. On the other hand, the least effective group represents the parents who are graduated from primary schools. Next, parents who are graduated from universities and finally, the parents who are graduated from "Orta schools. 17. There isn't any meaningful relation between the occupations of parents and their effectiveness on this process. 18. A meaningful relation between the effectiveness level of parents on decision making process and their montly income has been found. It is seen that parents whose income is over 1000YTL are the ones who think they are the most effective groups on that process, however, parents' whose income is less than 500 YTL in a month are the groups who think they have a little influence on that process. While the parents montly income increases, their influence on decision making process increases as well. According to these results; it is seen that the effectiveness of students and their parents is very low level, on the other hand, the effectiveness of teachers on this process is at medium level. There is a meaningful relationship between the participators ideas on their effectiveness on decision-making process and techers' ages, total service years, students' grade levels and parents' educational levels and families' monthly incomes.