Lise öğretmenlerinin psikolojik sermaye düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between psychologial capital and life satisfaction levels of high school teachers
  1. Tez No: 440007
  2. Yazar: EMİNE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, lise öğretmenlerinin psikolojik sermaye düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca cinsiyet, medeni durum, yaş, branş, eğitim durumu, aylık gelir, mesleki kıdem ve okulda çalışma süresi gibi demografik değişkenlere göre öğretmenlerin psikolojik sermaye ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ilinde görev yapan toplam 407 lise öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Luthans, Avolio, Avey ve Norman tarafından (2007) geliştirilen ve Erkuş ve Fındıklı (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Psikolojik Sermaye Ölçeği; Diener, Emmons, Larsen ve Griffin tarafından 1985 yılında geliştirilen ve Köker (1991) tarafından Türkçeye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından düzenlenen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde; Betimsel İstatistiksel Teknikler, Bağımsız Örneklemler t-Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Mann-Whitney U Testi, Güvenirlik Analizi, Faktör Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between psychological capital level of high school teachers and their life satisfaction level is examined. It is also examined to determine whether the relationship is significantly differed depending on teachers' some demographic variables like gender, marital status, age, province, educational background, annual income, professional experience and total experience at present institution. The scope of this search was formed by 407 teachers working at high schools in Gaziantep during 2014 – 2015 academic years. Psychological Capital Scale, developed by Luthans, Avolio, Avey and Norman (2007 ) and adapted by Erkuş and Fındıklı to Turkish (2013); Life Satisfaction Scale, developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted by Köker to Turkish (1991); and a Personal Information Form held by the investigator were used to obtain data for this research. In the analysis, Descriptive Statistical Techniques, Independent Samples t-Test, Kruskal-Wallis H Test, Mann-Whitney U Test, Reliability Analysis, Factor Analysis, Pearson Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis were used.