Kan ve burun kültürlerinden izole edilen koagülaz negatif stafilokokların tiplendirilmeleri ve bazı patojenite kriterlerinin araştırılması
  1. Tez No: 44003
  2. Yazar: ELİF ARIBAL (KOÇER)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE ÖZENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
41 ÖZET 108 kan kültürü ile 50 sağlıklı bireyin burun kültürlerinden izole edilen koagülaz negatif stafilokoklar bazı biyokimyasal özellikleri incelenerek Bayesiyan yaklaşımıyla hazırlanmış bir bilgisayar programı yardımıyla tiplendirildi. Buna göre % 41.7 S.epidermidis, % 17.7 S.haemolyticus, % 10.1 S.war- neri, % 8.2 S.simulans, % 6.9 S.hominis, % 5.6 S.saccharolyticus, % 7.5 tiplendi- rilemeyen ve % 1.8 S.saprophyticus izolasyonu yapıldı. Suşlara uygulanan patojenite testlerinde kan izolatlannda %12.9 jelatinaz, % 34.2 slime, %20.3 SPA, %25.9 ÇAD varlığı, burun izolatlannda % 10 jelatinaz, % 14 slime, % 8 SPA ve % 8 ÇAD varlığı saptandı. Bu kriterlerden slime faktör, SPA, ÇAD hastane kaynaklı kan izolatlannda burun izolatlanna göre çok daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Coagulase negative staphylococci isolated from 108 blood cultures of hospitalized patients and 50 nasal cultures of healthy persons were studied for biochemical characteristics and biotyped using a computer program with Bayesian approach. According to these results 41.7 % S.epidermidis, 17.7 % S.haemolyti- cus, 10.1 % S.warneri, 8.2 % S.simuians, 7.5 % unidentified, 6.9 % S.hominis, 5.6 % S. saccharolyticus and 1.8 % S. saprophytics were isolated. The results of the pathogenicity tests applied were as follows; 34.2 % slime production,25.9 % MAR, 20.3 % SPA, 12.9 % gelatinase in the blood isolates and 14 % slime production, 8 % MAR, 8 % SPA, 10 % gelatinase in the nasal isolates. Out of all these criteria slime production, the existence of SPA and MAR were found to be higher in the blood isolates than nasal isolates (p< 0.05) A significant association was seen between the slime production and MAR, with MAR and slime occurring together. The difference between slime (+) and slime (-) isolates in both groups with regard to MAR were statistically significant (pO.001). Resistance to vancomycin and amikacin were detected only in blood iso lates and were found to be associated with slime production. All the strains that were resistant to vancomycin and amikacin were among the slime producers. The difference between the blood and nasal isolates with regard to penicil lin, methicillin amoxicillin-clavulanic acid and ciprofloxacin resistance were not statistically significant (p>0.05) but resistance to cephradine, cefuroxime, ceftriax one, sulfamethoxazole-trimethoprim, erythromycin, vancomycin, amikacin, and43 azitromycine were found to be higher in blood isolates than nasal isolates (pO.01, 0.05, 0.001).