Makroenzim tespitinde kullanılan polietilenglikol çöktürme ve ultrafiltrasyon yöntemleriyle ck, ldh, ast, amilaz için laboratuvarımızdaki % recovery referans aralıkların saptanması ve karşılaştığımız makroenzimlerin tanısının farklı yöntemlerle desteklenmesi
Determination of recovery % reference intervals for ck, ldh, ast, amylase with polyethyleneglycol precipitation and ultrafiltration methods used for macroenzyme dedection and supporting the macroenzyme diagnosis via different methods
  1. Tez No: 440032
  2. Yazar: MEHMET ÇİNGİRT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Makroenzimler, normal enzim yapılarına göre daha yüksek molekül ağırlıklarına sahiptirler. Makroenzimlerin klirensi, normal enzimlere göre daha yavaş olduğu için plazmada birikirler ve enzim aktivitelerinin yüksek ölçülmesine neden olabilirler. Açıklanamayan enzim yüksekliğinin bir nedeni olan makroenzimlerin, düşünülmemesi veya tanısının konulmasındaki eksiklikler, pahalı, gereksiz ve hatta invazif girişimlerin yapılmasına neden olabilir. Bu bakımdan, açıklanamayan enzim yüksekliği olan veya makroenzimden şüphelenildiği durumlarda tanısı konabilmelidir. Literatürde, PEG yöntemiyle, amilaz, AST, CK ve LDH enzimleri için belirlenmiş çok farklı % recovery referans aralıkları bulunmaktadır. Ultrafiltrasyon yöntemiyle makroenzim saptanmasına dair çok kısıtlı çalışma ve veri bulunmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalarda referans aralıklar, enzim aktivitesi normal bireylerde belirlenmişken, bazı çalışmalarda ise enzim aktivitesi yüksek bireylerde belirlenmiştir. Bizde laboratuvarımızda dört enzim için, her iki yöntemle de, hem sağlıklı bireylerde hem de enzim değerleri yüksek bireylerde referans aralıklarımızı belirledik. Çalışmamızı 60 sağlıklı bireyde, 60'da enzim düzeyleri yüksek bireylerde gerçekleştirdik. Sağlıklı bireylerde referans aralıklarını PEG yöntemiyle amilaz, AST, CK ve LDH enzimleri için sırasıyla 53-78; 37-81; 53-91 ve 33-61 olarak bulduk. Enzim düzeyi yüksek bireylerde sırasıyla 44-79; 32-75; 45-94 ve 28-63 olarak bulduk. Sağlıklı bireylerde referans aralıklarını ultrafiltrasyon yöntemiyle amilaz, AST, CK ve LDH enzimleri için sırasıyla 61-104; 34-77; 38-78 ve 27-54 olarak bulduk. Enzim düzeyi yüksek bireylerde sırasıyla 56-119; 30-78; 37-78 ve 25-50 olarak bulduk. Referans aralık alt limitlerini, enzim düzeyi yüksek grupta, tüm sonuçlarda düşük bulduk. Yanlış pozitiflikten kaçınmak için, enzim düzeyi yüksek bireylerdeki referans aralıklarını laboratuvarımızda kullanmaya karar verdik. Ancak ultrafiltrasyon yöntemi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Ultrafiltrasyon ve PEG çöktürme yöntemleriyle saptadığımız, 3 makroCK ve 3 makroLDH vakasının tanısı elektroforez yöntemiyle, 2 makroamilaz vakasının tanısını ise amilaz/kreatinin klirensi oranını kullanarak konfirme ettik.
Özet (Çeviri)
Macroenzymes have higher molecular weights than normal enzyme forms. Clearance of macroenzymes are much more slowly than usual enzymes, so that they accumulate in the plasma and may cause measumerent of higher enzyme activities. Not thinking of macroenzymes as a cause of increased enzyme levels or lacking the diagnosis of macroenzyme elevation can cause unnecessary , expensive and even invasive procedures. From this perspective unexplained high enzyme levels or suspected macroenzyme elevation must be recognised. In literature there are several % recovery reference intervals established with PEG precipitation method for amylase, AST, CK and LDH. Lesser publication and data exists for detecting macroenzymes with ultrafiltration method. Besides in some of these publications reference intervals were determined for healthy people whereas the others in people who had high enzyme levels. In this thesis reference intervals are established for AST, amylase, LDH, CK with two different methods mentioned before for both healty population and people have high levels of enzyme activities. The reference intervals established for amylase, AST, CK, LDH in healthy people via PEG method are 53-78, 37-81, 53-91, 33-61 respectively; for the people have high enzyme levels intervals are 44-79, 32-75, 45-94 and 28-63 respectively. The reference intervals established for amylase, AST, CK, LDH in healthy people via ultrafiltration method are 61-104, 34-77, 38-78, 27-54 respectively; for the people have high enzyme levels intervals are 56-119, 30-78, 37-78, 25-50 and 28-63 respectively. Lower limits of reference intervals detected decreased for all enzyme activities in people who have high enzyme levels. Avoiding of falsely positive results we decided to use referance intervals established for the people who have high enzyme levels. However for ultrafiltration method more research need to be done. Detected with PEG precipitation method and ultrafiltration method, 3 macroCK and 3 macroLDH patients confirmed with electrophoresis method; 2 macroamylase patients confirmed with amylase/creatinin ratios.