Romatoid artritli hastalarda steroid ve metotreksat tedavisinin kalp fonksiyonları üzerine etkileri
Effects of steroid and methotrexate treatment on cardiac functions in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 440038
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Romatoid Artritli Hastalarda Steroid ve Metotreksat Tedavisinin Kalp Fonksiyonları Üzerine Etkileri Amaç: Romatoid artritte (RA) kardiyovasküler tutulum sıklığı artmıştır ve mortaliteyle ilişkilidir. Romatoid artrit hastalarında verilen antiinflamatuar tedavinin kalp fonksiyonlarına etkileriyle ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmada yeni tanı alan RA hastalarında steroid ve metotreksat (Mtx) tedavisinin kalp fonksiyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2014- Nisan 2016 tarihleri arasında Romatoloji Kliniği'ne başvuran, yeni RA tanısı alan hastalar dahil edildi. Ekokardiyografi, doppler ve doku doppler parametrelerine 3 kere; tedaviden hemen önce, 1 ay steroid tedavisi sonrası ve Mtx tedavisinden 3 ay sonra bakıldı. Ekokardiyografi ve Doppler parametrelerinin değişimi tek yönlü ANOVA testi ile değerlendirildi. İstatistiksel olarak 0.05'den düşük p değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 52,66 olup %72,2'si kadın idi. Çalışmamızda tedavi sonrası inflamatuar belirteç (ESR ve CRP) değerlerinde anlamlı azalma izlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of steroid and methotrexate treatment on cardiac functions in patients with rheumatoid arthritis Aim: The incidence of cardiovascular involvement is increased in rheumatoid arthritis (RA) and cardiovascular involvement increases mortality in RA. The data about the influence of anti-inflammatory therapy on cardiac functions in this patient group are limited. In this study, we aimed to investigate the effects of steroid and methotrexate (Mtx) therapy on cardiac functions in newly diagnosed RA patients. Methods and Materials: Patients admitting to Rheumatology Department between January 2014-April 2016 with a de-novo RA diagnosis have been included in our study. Right and left ventricular echocardiographic, Doppler and tissue Doppler (TDI) parameters were evaluated in these patients thrice; before treatment, after 1 month of steroid treatment and after 3 months of Mtx treatment. Alterations of echocardiography and Doppler parameters were evaluated with one-way ANOVA test. A p value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 36 patients are included in this study. Average age of the patients was 52±66 years and among these patients, 72.2 of them were women.