Endometrium kanserli olgularda preoperatif monosit sayısı, nötrofil lenfosit oranı, ortalama trombosit hacmi, ortalama trombosit hacminin trombosit sayısına oranı ve trombosit lenfosit oranının prognoza etkisi
The effect of preoperative monocyte count, rate of neu-trophile to lymphocyte, mean thrombocyte volume, rate of mean thrombocyte volume to thrombocyte count and rate of thrombocyte to lymphocyte to prognosis in cases with endometrium cancer
- Tez No: 440052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN KÜÇÜKGÖZ GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Monosit sayısı, Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), ortalama trombosit hacmi (MPV), PLO (platelet/ lenfosit oranı) gibi hematolojik faktörlerin çeşitli kanser türlerinde prognostik belirteçler olarak kullanımı son yıllarda ilgi odağı olmuştur. Biz çalışmamızda endometriyum kanserinde; preoperatif NLO, monosit sayısı, MPV, PLO, ortalama trombosit hacminin trombosit sayısına oranının (MPV/PO) prognoz ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 1991- Şubat 2016 tarihleri arasında, Çukurova Üni-versitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde opere edilen ve takibi yapılan, prognozlarına ulaşılabilen 763 endometrium kanserli olgu değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların preoperatif hematolojik parametreleri ve histopatolojik tip, grade, servikal tutulum, myometrial invazyon derecesi, LN tutulumu, cerrahi evresi, operasyon özellikleri gibi klinik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu faktörlerin prognoz üzerine etkileri Kaplan Meir ve Cox Regresyonu gibi istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 763 hastanın ortalama yaşı 57,2 ±10,5 ve ortancası 58'dir (27-91). Hastaların % 74,2' si evre I, % 7,5'u evre II, % 15,2'si evre III ve % 2,4' ü evre IV olarak saptandı. Histolojik tiplendirmede 573 (%76,2) olgu endo-metriod adenokarsinom (tip 1), 179 (%23,8) olgu tip 2 (seröz, clear, karsinosarkom ve mikst) endometriyum kanserine sahipti. Hastaların ortalama sağkalım süreleri 194,1 (GA:175,0-213,1) aydır. Beş yıllık yaşama olasılıkları %86'dır. Ortalama yaşam süresi (ay) için NLO değeri (p=0,017) anlamlı bulunurken; PLO değeri (p=0,283), Monosit değeri (p=0,670), MPVPO değeri (p=0,122) ve MPV değeri için (p=0,452) anlamlı bir farklılık saptanmadı. NLO değerleri yüksek olanların sağkalımı kısa olmuştur. NLO'nun evre, metastatik lenf nodu, myometrial invazyon, servikal invazyon, lenfovasküler invazyon, adneksiyel tutulum, sitoloji pozitifliği, histoloji ve hayattaki durum ile ilgili olduğu görüldü. PLO'nun evre, metastatik lenf nodu, myometrial invazyon, servikal invazyon, lenfovasküler invazyon ve adneksiyel tutulum ile ilgili olduğu görüldü. Monosit sayısının evre, metastatik lenf nodu, grade, sitoloji pozitifliği ve hayattaki durum ile ilgili olduğu görüldü. MPVPO' nun evre ve metastatik lenf nodu ile ilgili olduğu görüldü. Sonuç: Yaş, komorbidite, histopatolojik tip, evre, grade, lenfovasküler invazyon, servikal invazyon, metastatik lenf nodu, myometrial invazyon, kemoterapi, NLO ve tedavi şekli endometrium kanserinde prognostik faktörler olarak bulunurken çok değişkenli analizde total sağkalım üzerinde yaş, evre, komorbidite ve servikal invazyon bağımsız prognostik faktörler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Using hematological factors; for example monocyte count, rate of neu-trophile to lymphocyte (NLO), mean thrombocyte volume (MPV), rate of platelet to lymphocyte (PLO) in different cancer types as prognostic and predictive factors has been focus of interest recent years. We investigated that if the preoperative NLO, mo-nocyte count, MPV, PLO, rate of mean thrombocyte volume to thrombocyte count ( MPV/PO) are related with prognosis in endometrium cancer or not. Material and Method: We evaluated 763 patient with endometrium cancer who operated and followed at Cukurova University Faculty of Medicine Obstetric and Gy-necology Department between January 1991-February 2016, we know prognosis of these patients also. We evaluated clinical and patological parameters like preoperative hematological parameters, histopatological type, servical involvement, degree of myo-metrial invasion, lymph node metastasis, surgical stage, characteristics of operation in a retrospective way. The effects of these factors to prognosis analysed by Kaplan Meier and Cox regretion analysis. Results: Mean age was 57,2 ±10,5 and median age was 58 ( 27-91). We de-tected that the %74,2 of patients was stage 1, %7,5 was stage 2, %15,2 was stage 3 and %2,4 was stage 4. 573 patients had endometrioid adenocarcinoma (%76,2)(type 1); 179 patients (%23,8) had type 2 (serous, clear, carcinosarcoma, mixed) endometrium cancer in histologically. Patients' mean lifetime was 194,1 months (GA: 175,0-213,1). Five year survival chance was %86. Average survey (month) was significant for NLO value (p=0,017); but there was not statistically significance for monocyte count (p=0,670), for MPVPO (P=0,122) and MPV (P=0,452). The patients with high NLO had short survival. NLO was associated with stage, metastatic lymph node, myometrial invasion, cervical inva-sion, lymphovascular invasion, adnexial involvement, state of cytology positive and status. PLO was associated with stage, metastatic lymph node, myometrial invasion, cervical invasion, lymphovascular invasion, adnexial involvement. Monocyte count was associated with stage, metastatic lymph node, grade and state of cytology positive and status. MPVPO was associated with stage and metastatic lymph node. Conclusion: We detected that age, co-morbidity, histopatological type, stage, grade, lymphovascular invasion, cervical invasion, metastatic lymph node, chemothera-py, myometrial invasion, NLO and treatment type were prognostic factors in endome-trium cancer. Age, stage, co-morbidity, servical invasion were independent prognostic factors for total survival in multivariable analysis