Endometrium kanseri olgularında endometrial biyopsi ve intraoperatif frozen sonuçları ile postoperatif nihai patoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of endometrial biopsy and intraoperative frozen results with postoperative final pathology results in cases of endometrium cancer
  1. Tez No: 906090
  2. Yazar: SEFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Endometrium kanseri olgularında preoperatif dönemde alınan endometrial biyopsi sonuçları ve intraoperatif frozen sonuçlarının postoperatif nihai patoloji sonuçları ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışmadaKartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01/05/2012 ve 01/09/2023 tarihleri arasında opere olup endometrium kanseri tanısı alan ve vaka sırasında frozen çalışılan hastaların verileri hastanemizdeki veri tabanı kullanılarak tarandı. Frozen sonuçlarında veya nihai patoloji sonuçlarında endometrium kanseri tanısı alan 390 hasta hasta araştırma protokolüne alındı. Hastaların yaşı, gravida, parite, sistemik hastalık öyküsü, menopoz durumu, operasyonun tipi, endometrial biyopsi sonuçları, preoperatif manyetik rezonans görüntüleme sonuçları, intraoperatif frozen sonuçları, invazyon derinliği, histolojik grade, nükleer grade, patolojik tümör çapı, nihai patoloji sonuçları, tümör tipi, histolojik grade, pelvik-paraaortik lenf nodu tutulumu, lenfovasküler alan invazyonu (LVAİ), myometrial invazyon, servikal stromal invazyon, omentum invazyonu, batın sıvısı invazyonu, hemoglobin, lökosit, platelet, lenfosit, nötrofil, monosit ve CA-125 değerleri incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada çeşitli parametreler kullanılarak 390 hastanın endometrial biyopsi ve frozen patoloji sonuçları ile nihai patoloji arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları ortalama 59 ± 9.4 yıl, en genç hasta 32 en yaşlı hasta 95 yaşındaydı. Araştırmaya dahil olan 390 hastanın 314 'ünde biyopsi sonuçları görülmüş olup benign olan 12 (%3.1) , malign olan 230 (%59) , endometrial hiperplazi olan 72 (%18.5) hasta mevcuttu. Araştırmaya dahil olan 390 hastada frozen sonuçları malign olan hasta sayısı 366 (%93.8) , benign olan hasta sayısı 7 (%1.8) , endometrial hiperplazi olan hasta sayısı 17 (%4.4) idi. Hastaların frozen sonuçlarında frozenin tümör tipini belirttiği sonuç sayısı 169 (%43.3) tümör tipi belirtmediği sonuç sayısı 193 (%49.5) idi. Frozen sonuçlarında grade belirtilmeyen hasta sayısı 262 (%67.2) idi. Frozen sonuçlarında myometrial invazyon derinliği 61 (%15.6) hastada belirtilmemiş olarak görüldü. Araştırma popülasyonundaki hastalarda patoloji sonuçları değerlendirildiğinde sonucu malign olan 389 (%99.7) , benign olan 1 (%0.3) hasta bulundu. Patoloji sonucu grade 1 olan hasta sayısı 184 (%47.2) , grade 2 olan hasta sayısı 151 (%38.7) , grade 3 olan hasta sayısı 45 (%11.5) idi. Myometrialinvazyon derinliği incelendiğinde; hasta sayıları myometrial invazyon olmayanlarda 26 (%6.7) , myometriuma %50 den az invaze olanlarda 251 (%64.3) olarak görüldü. Diğer tarafta %50 ve üzeri invazyon gösteren hastalarda sayı ;%50 den fazla myometrial invazyonlu 109 hasta (%27.9) , tamamı myometriuma invaze 3 (%0.8) hasta olarak bulundu. Tümör tipi değerlendirmesinde 354 (%90.8) hastada Endometrioid Tip saptandı. Non endometrioid tiplerde sayı 27 (%6.9) olarak görüldü. Sonuç: Çalışmanın sonucunda literatürle benzer sonuçlar elde edilmiştir. Myometriuma%50 denfazla invazyon olan grupta stromal invazyon, vasküler invazyon, pelvik LN tutulumu, paraaortik lenf nodu tutulumu oranı %50 den az myometrial invazyon olan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:It was aimed to investigate the relationship between endometrial biopsy results taken in the preoperative period and intraoperative frozen frozen results and postoperative final pathology results in endometrial cancer cases. Material and Methods: In this retrospective study; 390 patients who were operated on at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 01/05/2012 and 01/09/2023 and who were diagnosed with endometrial cancer by performing an intraoperative frozen section during the case were included in the research protocol. Patients' age, gravida, parity, systemic disease history, menopause status, type of operation, endometrial biopsy results, preoperative magnetic resonance imaging results, intraoperative frozen results, depth of invasion, histological grade, nuclear grade, pathological tumor diameter, final pathology results, tumor type, histological grade, pelvic-paraaortic lymph node involvement, lymphovascular space invasion (LVAI), myometrial invasion, cervical stromal invasion, omentum invasion, abdominal fluid invasion, hemoglobin, leukocyte, platelet, lymphocyte, neutrophil, monocyte and CA-125 values were examined. Results: In this study, the relationship between endometrial biopsy, MR imaging and frozen pathology results and final pathology of 390 patients was compared using various parameters. The average age of the patients included in the study was 59 ± 9.4 years, the youngest patient was 32 years old and the oldest patient was 95 years old. Biopsy results were seen in 314 of the 390 patients included in the study; there were 12 (3.1%) benign, 230 (59%) malignant, and 72 (18.5%) endometrial hyperplasia patients. Among the 390 patients included in the study, the number of patients with malignant frozen results was 366 (93.8%), the number of patients with benign results was 7 (1.8%), and the number of patients with endometrial hyperplasia results was 17 (4.4%). In the frozen results of the patients; The number of results in which the frozen section indicated the tumor type was 169 (43.3%), and the number of results in which it did not indicate the tumor type was 193 (49.5%). The number of patients whose grade was not specified in the frozen results was 262 (67.2%). In the frozen results, the depth of myometrial invasion was seen as unspecified in 61 (15.6%) patients. When the pathology results of the patients in the research population were evaluated, 389 (99.7%) patients with malignant results and 1 (0.3%) patient with benign results were found. The number of patients with grade 1 pathology result was 184 (47.2%), the number of patients with grade 2 was 151 (38.7%), and the number of patients with grade 3 was 45 (11.5%). When the depth of myometrial invasion is examined; The number of patients was 26 (6.7%) in those without myometrial invasion and 251 (64.3%) in those with less than 50% invasion into the myometrium. On the other hand, the number of patients with 50% or more invasion is; There were 109 patients (27.9%) with more than 50% myometrial invasion, and 3 (0.8%) patients with all myometrial invasion. In tumor type evaluation, Endometrioid Type was detected in 354 (90.8%) patients. In non-endometrioid types, the number was 27 (6.9%). Conclusion: As a result of the study, similar results were obtained with the literature. The rates of stromal invasion, vascular invasion, pelvic LN involvement, and para-aortic lymph node involvement in the group with more than 50% myometrial invasion were significantly (p0.05) in the groups with more than 50% myometrial invasion and less than 50% myometrial invasion.