Mehmet Nuri Conker'in askeri ve siyasi hayatı (1911-1937)
Military and political life of Mehmet Nuri Conker (1911-1937)
  1. Tez No: 440081
  2. Yazar: AHMET SELİM ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mehmet Nuri Conker, 1881'de Selanik'te doğdu. Selanik Askeri Rüştiyesi, Manastır Askeri İdadisi, Harp Okulu ve sonrasında Harp Akademisi'nden mezun olarak Mümtaz Yüzbaşı rütbesiyle 3. Ordu'da göreve başladı. Harekât Ordusu, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı'nde görev aldı. 1920 yılında TBMM tarafından Matbuat ve İstihbarat Genel Müdürlüğü, Ankara komutanlığı ve Ankara vali vekâleti görevine atandı. 16 Eylül 1920 tarihinden itibaren 41. Tümen Komutanlığı ve sonrasında Adana Valiliği görevini üstlendi. 27 Şubat 1921 tarihinde Hariciye Vekâleti tarafından Almanya'da görevlendirildi. 1923'te TBMM'ye Kütahya Milletvekili seçildi. 04 Temmuz 1927 tarihinde askerlikten emekli oldu. 1927'de ikinci defa Kütahya Milletvekili seçildi. Türkiye Cumhuriyetinin ikinci çok partili hayata geçiş denemesi olan Serbest Cumhuriyet Partisi'nın kurucularındandır. S.C.P. Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Ancak bu başarısızlıkla sonuçlandı. 1932 ve 1935'te Gaziantep Milletvekilli seçildi. Zabit ve Kumandan (Subay ve Komutan) isimli kitabı 1914 yılında yayınlandı. Almanya, Avusturya ve Osmanlı Devletleri tarafından verilmiş nişanları vardır. TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödünlendirildi. Almanca, Fransızca ve Arapça bilen Mehmet Nuri Conker 11.01.1937 tarihinde vefat etti. Cenazesi Cebeci Şehitliğinde toprağa verildi. 31 Ağustos 1988 tarihinde naaşı Devlet Mezarlığı'na nakledi.
Özet (Çeviri)
Mehmet Nuri Conker was born in Salonika in 1881. He graduated from Salonika Military Middle School, Bitola Military High School and Turkish Military Academy. After that, he graduated from Military Warfare Academies as a Captainand started his military duty in theTurkish Army. He participated in“Army of Action”and the Trablusgarp War, The Balkans War, the World War I and the War of Turkish Independence. In 1920, he was assigned by The Grand National Assembly of Turkey as the Commander of Ankara, the Governor of Ankara City and the Chief of Department of Intelligence and Press. In the 16th of September, 1920, he was assigned as the Commander of 41th Division and the Governor of Adana City. Inthe 27th of February, 1921, he was assigned in Germany by the Ministry of Foreign Affairs. In 1923, he was elected as Kütahya representative. Inthe 4th of July, 1927, retired from military. In 1927, re-elected as Kütahya representative. He was one of the founders of the Free Republican Party, which is the second of Multi-Party Diet Trials in Turkey. His was the general secretary of this party. But this was a failure. In 1932 and 1935, he was elected as Gaziantep representative. His book,“The Officer and the Commander”was published in 1914. He has got badges presented by Austria, Germany and the Ottoman Empire. He was gifted by The Grand National Assembly of Turkey with Red-Striped Independence Medal. He spoke German, French and Arabic. He died in the 11th of January, 1937. He was first buried at Cebeci Martyrs' Cemeteryand in the 31st of 1988, he was transferred to National Cemetery.