Pazar tabanlı yeteneklerin işletme performansı üzerindeki etkisi: Türkiye imalat işletmelerinde bir uygulama
The effect of marketing based competences on the business performance: An application to manufacturing businesses
  1. Tez No: 440082
  2. Yazar: AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezin amacı, kaynak tabanlı kuram ekseninde pazar tabanlı yetenekleri incelemek ve bu bağlamda Türkiye imalat işletmelerinde pazar tabanlı yeteneklerin işletme performansı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu doğrultuda, kaynak tabanlı kuram incelenmiş ve ayrıntılı bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme rekabetçi üstünlük ile belirginleşen temel yaklaşımlara bağlı olarak yapılmış ve işletmelerin rekabetçi üstünlüğü elde etmelerine neden olduğu ileri sürülen kaynak ve yeteneklerin tanımlanmasına ve analizine yer verilmiştir. Daha sonra, pazar tabanlı yetenekler ve işletme performansı üzerinde durulmuştur. İşletmelerin sürdürülebilir rekabetçi üstünlük sağlamasında temel oluşturan pazar tabanlı kaynak ve yetenekler incelenmiş olup işletme performansı ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Uygulama kısmında ise, Türkiye imalat işletmeleri listesine bağlı olarak büyük ve orta boy imalat işletmeleri belirlenmiştir. Belirlenen bu işletmelerden, 500 işletme yöneticisine anket yöntemi uygulanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde; SPSS 16.0 paket programından yararlanılarak frekans, ortalama ve standart sapmalar belirlenmiştir. Son olarak oluşturulan modeli ve hipotezleri test etmek amacıyla kısmi en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlilikleri ve güvenilirleri test edilmiş ve daha sonara hem ölçüm modeli hem de yapısal model SMART PLS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, pazar tabanlı yeteneklerin işletme performansı üzerinde doğrudan ve pozitif etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze the marketing based competences in the perspective of research based of view and, in this context to investigate the effects of marketing based competences on the business performance. In this respect, research based of view is surveyed and assessed in detail. This assessment is done according to the main concepts which become evident with the competitive advantage. The resources and the competences which are believed to be the root of competitive advantage are defined and analyzed. Subsequently, marketing based competences and business performance is in focus. Marketing based resources and competences which are the source of sustainable competitive advantage of businesses are analyzed and also their relation to the business performance is questioned. In the application chapter, big and medium sized enterprises are determined from the list of Turkish manufacturing businesses. The research is done by survey methodology to 500 business managers from the determined list. SPSS 16.0, statistical package program, is used to calculate the frequency, mean and standard deviations for the analysis of the survey data. Finally, partial least squares method is used to test the constructed model and the hypothesis. The validity and the reliability of the scales used in the research is tested and, they both measurement and structural model is analyzed with SMART PLS programme. In this study, it is found that the effect of the marketing based competences on the business performance is direct and positive.