Türkiye'de kayıt dışı istihdam ve önleme stratejileri (2000-2012)
Prevention strategies for unregistered employment in Turkey between 2002 and 2012
- Tez No: 440100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARA ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
En genel anlamıyla kayıtdışı istihdam, istihdam faaliyetlerinin resmi belgelere dayandırılmamasıdır. İstihdam faaliyetlerinin resmi kayıtlara girmemesi, bunun sonucunda da vergisel ve zorunlu yasal yükümlülükler dâhil olmak üzere tüm yükümlülüklerin mali ve sosyal güvenlik kurumlarının denetim alanı dışına çıkarılmasıdır. Kayıtdışı istihdamın idari, sosyal, mali, ekonomik ve hukuksal birçok nedeni bulunmaktadır. Kayıtdışı istihdam, çalışması hiç bildirilmeyenler, çalışma gün sayıları eksik bildirilenler, sigorta primine esas kazanç tutarları eksik bildirilenler olarak çeşitlendirilmektedir. Devletler açısından önemli olan bu durumlar, farklı önleme yöntemlerinin geliştirilmesi sonucunu doğurmaktadır. Unutulmaması gereken nokta her ülkede farklı nedenlerle ortaya çıkan kayıtdışılık olgusunun o ülke şartlarına göre değerlendirilmesi gerekliliğidir. Bu çalışma farklı araştırma yöntemlerini bir arada değerlendirerek Türkiye örneğinde bazı sonuçlara ulaşmayı hedeflemektedir. Türkiye'de kayıtdışı istihdamın tanımlanması, kavramsal çerçevesinin belirlenmesi, kayıtdışılık nedenleri ve türlerini açıklayarak kayıtdışı istihdamla mücadele yöntemlerine önermelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the most common definition of unregistered employment is the informal employment refers to the employment situation which does not base on official records. Accordingly, obligations, deriving from taxation and legal implementations, are not applied through financial and social security institutions. Unregistered employment may derive from administrative, social, financial, economic and legal reasons. Unregistered employment can be varied; namely, work for any contractual relationship, for which“under the table wage”, part of the remuneration and fees of self-employed persons, for which taxes are not paid; work exceeding the time specified in the contract, for which work remuneration is not paid overtime hours, the employee does not receive complete remuneration according to the time worked These cases that are important for states and emerge out various precautionary strategies. It should not be forgotten that unregistered employment can be sui generis features; therefore, it should be assessed for each case separately. This research aims to reach some conclusions through assessing different research methods in the example of Turkey. It will be discussed that the concept of unregistered employment within the theoretical framework. Additionally, varieties of the unregistered employment and its reasons will be explained and suggested about prevention strategies in the example of Turkey.