Laringeal skuamöz hücreli karsinomda human papillomavirüs varlığı, P53 ekspresyonu ve ki-67 ile hücresel proliferasyonun değerlendirilmesi
Human papillomavirus presence, P53 expression and evaluation of cellular proliferation BY ki-67 at laryngeal squamous cell carcinoma
- Tez No: 440139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Günümüzde 200 civarında Human papillomavirüs (HPV) tipi belirlenmiştir ve bunların yaklaşık olarak 40'ı anogenital epiteli infekte etmektedir. Diğer tipler vücutta pek çok hastalık ve kanser ile ilişkili görülmektedir. Bunlardan biri de orofaringeal yerleşimli skuamöz hücreli karsinom (SHK)'dur. Bu bağlamda biz de Van yöresinde gelişen laringeal SHK'larda HPV'nin etyolojideki yerini saptamak ve bunların p53 ve Ki-67 immünhistokimyasal (IHK) belirteçlere yanıtlarını gözlemlemek, boyanma yoğunluklarının SHK'nin diferansiyasyon ve HPV pozitifliği ile ilişkisi olup olmadığını araştırdık. Gereç ve yöntem: Larinkste SHK tanısı almış 100 vakada p53 ve Ki-67 immünhistokimyasal boyaları uygulandı ve real time polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) metodu ile HPV Deoksiribonükleik asit (DNA) varlığı araştırıldı. Bulgular: Yüz olgudan beşi erkek biri kadın olmak üzere altısında HPV pozitifliği saptandı. P53 ile olguların %42'si skor 1, %7'si skor 2, %7'si skor 3 ve %44'ü skor 4 olarak boyandı. Ki-67 ile olguların %12'si skor 1, %16'sı skor 2, %18'i skor 3 ve %54'ü skor 4 olarak boyandı. Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler ışığında Van bölgesinde larinkste SHK tanısı alan vakaların %6'sında HPV pozitifliği saptanmıştır. Bu oran literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarından farklı idi. Bu bölgedeki laringeal skuamöz hücreli karsinomların etyopatogenezinde HPV'nin dünya genelindekinden daha az oranda payı olduğu görüldü. Yapılan p53 ve Ki-67 IHK'sal boyaları arasında korelasyon saptandı fakat HPV-DNA pozitifliği, yaş, cinsiyet, lokalizasyon ve tümör derecesi arasında istatistiksel olarak bir anlamlılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Today, approximately 200 types of Human Papilloma Virus (HPV) have been identified and nearly 40 of them infect the anogenital epithelium. The other types seem be associated with many diseases of the body and cancer. One of them is squamous cell carcinoma (SCC) with oropharyngeal localization. In this context, we investigated whether staining intensities were associated with the SCC differentiation and HPV positivity in order to determine the role of HPV in the etiology of laryngeal SCCs that develop in the area of Van and observe their responses to the immunohistochemical (IHC) markers of p53 and Ki-67. Material and method: The p53 and Ki-67 immunohistochemical stains were applied in 100 cases diagnosed with laryngeal SCC and the presence of HPV deoxyribonucleic acid (DNA) using the real-time polymerase chain reaction (PCR) method. Findings: HPV positivity was identified in six (five male and one female) out of a hundred cases. The result of p53 staining was score 1 in 42%, score 2 in 7%, score 3 in 7% and score 4 in 44% of the cases. The result of Ki-67 staining was score 1 in 12%, score 2 in 16%, score 3 in 18% and score 4 in 54% of the cases. Conclusion: In the light of the data we obtained from our study, 6% of the cases diagnosed with SCC in the area of Van were identified to have HPV positivity. This ratio was different from the results of similar studies in the literature. It was seen that the role of HPV in the etiopathogenesis of squamous cell carcinomas in this area was lower than the globally applicable figure. A correlation was identified between the p53 and Ki-67 stains that were applied; however, no statistically significant correlations were seen among HPV-DNA positivity, age, sex, localization and tumor grade.