İdiyopatik parkinson hastalığında üst ekstremite tuzak nöropatilerinin elektrofizyolojik olarak araştırılması
Evaluation of upper electrophysiological limb entrapment neuropathies in idiopatic parkinson's disease
  1. Tez No: 440140
  2. Yazar: ALPER GÖKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı İdiyopatik PH olgularında tremor, rijidite ve bradikinezi ile KTS arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. İkincil amacı ise, PH olgularının duysal yakınmalarının etyolojik nedenlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ekim 2015 Şubat 2016 tarihleri arasında Nöroloji Polikliniğine tetkik ve tedavi amacıyla başvuran İdiyopatik PH tanılı 8'i kadın 27'si erkek olmak üzere yaş ortalaması 62,8913,63 olan toplam 35 hasta alınmıştır. Kontrol grubuna ise KTS'ye sebep olabilecek rahatsızlıkları olmayan ve birinci derece yakınlarında PH olmayan 14'i kadın 24'ü erkek toplam 38 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan her hastadan ayrıntılı anamnez alınmış, hastaların ayrıntılı fizik ve nörolojik muayene bulguları, Hoehn Yahr Evrelemesi, Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (UPDRS) doldurulmuş, rutin kan incelemeleri yapılmış, üst ekstremitelerde tuzak nöropati protokolünde EMG incelemesi yapılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki kare ve sürekli veriler için bağımsız gruplarda t testi ve mann whitney u testi kullanılmıştır. İstatistik anlamlılık düzeyi %5 olarak alınmış ve analizler için SPSS 21 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Ortalama hastalık süresi 2,75,30 yıl olarak hesaplanmıştır Katılımcıların %75,3'ünün (55 kişi) EMG bulgusu normal, %16,4'ünün (12 kişi) KTS %6,8'inin (5 kişi) PNP ve bir kişinin de Kübital TS olarak bulunmuştur. Katılımcıların Hoehn Yahr Evrelemesine göre %8,6'sı (3 kişi) Evre 1, %42,9'u (15 kişi) Evre 2, %22,9'u (8 kişi) Evre 3, %22,9'u (8 kişi) Evre 4 ve bir kişi de Evre 5'tedir. Hastaların %85,7'sinde (30 kişi) tremor, %77,1'inde (27 kişi) duysal yakınmalar, %77,1'inde (27 kişi) istirahat tremoru, %8,6'sında (3 kişi) aksiyon tremoru, %88,6'sında (31 kişi) rijidite ve %97,1'inde (34 kişi) beden bradikinezisi mevcuttur. Ayrıca hastaların UPDRS skoru ortalama 43,1122,96, mental durum alt grup puanı ortalama 4,543,07, günlük yaşam aktiviteleri alt grup puanı ortalama 15,318,88 ve motor muayene alt grup puanı ortalama 20,7111,27 olarak hesaplanmıştır. EMG'si normal ve KTS olan hastalar karşılaştırıldığında tremor, duysal yakınma, istirahat tremoru, aksiyon tremoru, rijidite ve beden bradikinezisi bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). EMG bulgusu normal olan grupta motor muayene alt grup puan ortalaması 20,479,33, KTS olan grupta ortalama 22,2314,12 puandır ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,684). Sonuç: Çalışmamızda parkinson hastalarında, hastalığın kardinal belirtilerinden el tremoru, bradikinezi ve rijidite KTS gelişimi ile ilişkili bulunmamıştır. KTS'den bağımsız tüm hastalarda kontrol grubuna göre sinir iletim hızları anlamlı yavaşlama göstermektedir. Parkinson hastalarını KTS gelişme riski açısından gerektiğinde EMG ile değerlendirmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: First aim of this study is to evalute the relationship between tremor, rigidity, bradykinesia and Carpal Tunnel Syndrome (CTS) in Idiopathic Parkinson's Disease (PD) patients. The second aim is to investigate the etiological causes of sensorial symptoms in PD cases. Materials and Methods: This study conducted with 35 Idiopathic PD patients (including 8 women and 27 men with a mean age of 62.8913.63) whom apply for the examination and treatment to the Neurology Clinic between October 2015 to February 2016. For control group, 14 women and 24 men totally 38 people, who doesn't have any illness related to CTS and doesn't have PD in first-degree relatives, included. For each patient, detailed medical history was taken, detailed physical and neurological examination findings, Hoehn and Yahr Staging, Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) was noted and routine blood tests and EMG examination of entrapment neuropathy in the upper extremity protocol was performed. For categorical data comparison, chi-square test and for continuous data comparison independent groups t test and Mann Whitney U test was used. Alpha was taken 5% for statistically significance and tests were performed with SPSS 21 statistical package programme. Findings: Mean duration of disease was 2.75.30 years. 75.3% (55 people) of participants had normal EMG findings, 16.4% (12 people) had CTS, 6.8% (5 people) PNP and one person had CTS. Hoehn and Yahr Staging of participants were; 8.6% (3 people) Stage 1, 42.9% (15 people) Stage 2, 22.9% (8 people) Stage 3, 22.9% (8 people) Stage 4 and one of the patient was Stage 5. 85.7% (30 people) of patient had tremor, 77,1% (27 people) had sensorial symptoms, 77.1% (27 people) had resting tremor, 8.6% (3 people) had action tremor, 88.6 % (31 people) had rigidity and 97.1 (34 people) had body bradykinesia. Also, mean UPDRS score of the patients were 43.1122.96, mental state subgroup score were 4.543.07, daily living activities subgroup score were 15.318.88 and motor examination subgroup score were 20.7111.27. There were no statistically significance difference between normal EMG patients and CTS patients at tremor, sensorial symptoms, resting tremor, action tremor, rigidity and body bradykinesia (p>0.05). Motor examination subgroup score was 20.479.33 at EMG normal group and 22.2314.12 at CTS group but wasn't statistically significant (p=0.684). Conclusion: To our study, we can not find relationship between development of cardinal findings; hand tremor, bradykinesia and rigidity at PD patients. Independent of CTS, all patients' nerve conduction velocity was slower than control group. EMG test, in terms of the risk of developing CTS, is important for PD patients.