Üçüncü nesil led ile polimerize edilen bulk-fill kompozitlerin su emilim ve suda çözünürlük düzeylerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of levels of water sorption and water solubility of bulk-fill composites polymerized BY third generation led lcu
  1. Tez No: 440171
  2. Yazar: TUĞBA MİSİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kompozit rezin polimerizasyonunda güncel bir ışık cihazı kullanarak, tek tabaka halinde uygulanan yüksek viskoziteli bulk-fill kompozitlerin su emilim ve suda çözünürlük değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada 3 farklı yüksek viskoziteli bulk-fill kompozit rezin; x-tra fil (VOCO), Tetric N-Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent), SonicFill (Kerr) ve kontrol grubu olarak 1 adet mikrohibrit tipte kompozit rezin Filtek Z250 (3M ESPE) kullanılmıştır. Kompozit rezinlerden 8 mm çapında ve 4 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlanarak, 3. nesil bir LED ışık cihazının (VALO, Ultradent) 3 farklı moduyla polimerize edilmiştir. Örneklerin 30 gün boyunca distile suda bekletilmesinin ardından, su emilim ve suda çözünürlük düzeyleri ISO 4049:2009 spesifikasyonuna göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to compare the water sorption and solubility of high viscosity bulk-fill composites applied in a single layer by curing with a current light source. Materials and Methods: Three different high-viscosity bulk-fill composite resins x-tra fil (VOCO), Tetric N-Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent), SonicFill (Kerr) and a microhybrid composite resin as a control group Filtek Z250 (3M ESPE) were used in this study. Disc shaped specimens 8 mm in diameter and 4 mm thick were prepared from composite resins and then the specimens were cured by three different modes of a third generation LED LCU (VALO, Ultradent). The levels of water sorption and solubility were measured according to ISO 4049:2009 spesifications after immersion in distilled water for thirty days.