Lokal kortikosteroid enjeksiyonu ve laser tedavisi uygulanmış plantar fasiit tanılı hastaların değerlendirilmesi
A retrospective comparative analysis of local corticosteroid injection and laser treatment in patients with plantar fasciitis
- Tez No: 440170
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN KOZANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Plantar fasiit fonksiyon kaybı ve yetersizlikle giden ve genellikle yaşlılarda görülen topuk ağrısının en sık sebeplerinden biridir. Bu çalışmada, plantar fasiit tanılı hastalarda lokal kortikosteroid enjeksiyonu ve LASER tedavisinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada toplam 96 hastanın dosyası incelendi ve verileri tam olan 56 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup 1'e (n:28) lokal kortikosteoid enjeksiyonu (triamsinolon heksasetonit), grup 2'ye (n:28) 904 nm, 2J/cm2 dozunda 10 seans Galyum Arsenit LASER tedavisi almış hastalar dahil edildi. Vizüel Analog Skala, Ayak Fonksiyon İndeksi ve Topuk Hassasiyet İndeksi skorları, tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 2. hafta, 1. ay ve 3. ay hasta kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Demografik veriler ile kullanılan diğer indekslerin başlangıç parametreleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Vizüel Analog Skala ve Ayak Fonksiyon İndeksi' nin tüm alt gruplarında tedavi boyunca her iki grupta da istatistiksel anlamlı düzelme saptandı (p0,001) ancak grup 2'nin istirahat Vizüel Analog Skala değerlerinde anlamlı değişiklik görülmedi (p=0,159). Aktivite Vizüel Analog Skala ile Ayak Fonksiyon İndeksi'nin tüm alt grup skorları grup 1'de 3. ayda en düşük değerdeyken, Ayak Fonksiyon İndeksi aktivite kısıtlılığı skoru grup 2'de 1. ayda en düşük değerdeydi. Topuk Hassasiyet İndeksi'nde 3. ayda azalma grup 2'de istatistiksel anlamlıyken (p=0,001), grup 1'de sınırda anlamlıydı (p=0,053). 3. ayda Topuk Hassasiyet İndeksi skorlarındaki farklılık dışında (p=0,053), tüm takip dönemlerinde Vizüel Analog Skala, Ayak Fonksiyon İndeksi ve Topuk Hassasiyet İndeksi skorlarında iki grup arasında anlamlı fark gözlenmedi (p0,05). Sonuç: Plantar fasiit yönetiminde LASER tedavisi lokal kortikosteroid enjeksiyonu kadar etkili görünmektedir. Her iki tedavinin etkinliğinin açığa çıkarılması için prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Plantar fasciitis which is one of the major causes of heel pain generally occurs in elderly and associated with loss of function and disability. In the current study, it is aimed to evaluate the effects of local corticosteroid injection and LASER treatment on pain and functionality in patients with plantar fasciitis. Material and Methods: Files of 96 patients were evaluated and 56 of whom had complete data were included in this retrospective study. Group 1 (n=28) consisted of patients who had received local corticosteroid injection (triamcinolone hexacetonide) while group 2 (n=28) consisted of patients who had received 904 nm wavelength, 2J/cm2 Gallium Arsenide LASER treatment for 10 sessions. Visual Analog Scale and Foot Function Index as well as the Heel Tenderness Index scores were obtained from the patients' records at pre and posttreatment periods and follow-up visits including 2nd weeks, 1st and 3rd months. Results: Initial parameters including demographic data and other indices used were statistically nonsignificant. Significant decrease was observed in Visual Analog Scale and Foot Function Index subscale scores in both groups during the study period (p0,001) while resting Visual Analog Scale score was not changed significantly in group 2 (p=0,159). Activity Visual Analog Scale and all subscales of Foot Function Index in group 1 was the lowest at 3rd months while Foot Function Index activity limitation score was the lowest at 1st month in group 2. Decrease in Heel Tenderness Index at third months had a borderline significance in group 1 (p=0,053) and the difference at 3rd months in group 2 was statistically significant (p=0,001). No statistically significant differences were observed in both groups by the means of Visual Analog Scale, Foot Function Index, Heel Tenderness Index during the study period (p0,05) except the difference in Heel Tenderness Index scores at the 3rd months (p=0,053). Conclusion: LASER treatment is seemed as effective as local corticosteroid injection in the management of plantar fasciitis. Further randomized controlled prospective studies are needed in order to elucidate the effectiveness of both therapies.