Serebral enfarkt ve hemorajide tanı ve prognoz göstergesi olarak metalloproteinaz 2'nin rolü
Matrix metalloproteinases 2's role as an indicator of diagnosis and prognosis in cerebral infarct and cerebral hemorrhage D
  1. Tez No: 440174
  2. Yazar: NAZLI KARAKUŞ KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Neurosurgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç:İnme; vasküler neden dışında görünürde başka bir neden olmadan, aniden yerleşip, fokal (veya global) serebral disfonksiyona yol açan, 24 saat veya daha uzun sürebildiği gibi ölümle de sonuçlanabilen klinik bir durumdur. Matriks metalloproteinaz (MMP) ailesi, ekstrasellüler proteinazların önemli bir üyesidir. En önemli görevleri ekstrasellüler matriksin (ECM) yıkımıdır.MMP'lerin aktivitelerindeki kontrolsüz artışların ECM degradasyonu yoluyla akut ve kronik hastalıkların patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, matriks metalloproteinaz (MMP) ailesinde yer alan MMP2 nin serebral enfarkt ve serabral hemorajide tanı ve prognoz ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem:Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran 18 yaş üstü, travma hastası olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile serebral enfarkt ve serebral hemoraji tanısı alan toplam 119 kişilik hasta ve kontrol grubunu içermektedir. Kontrol grubunu, belirtilen yaş aralığında olan, acil servise baş ağrısı ile başvurmuş, ayırıcı tanıda düşünülmesine rağmen serebral enfarkt ve hemoraji dışlanan hastalar oluşturmuştur.Hastalara ait demografik özellikler, çeşitli laboratuvar tetkik sonuçları ve MMP2 ölçüm değerlerinin inme tiplerine göre karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS paket programında yapılmış olup grup karşılaştırmaları ve değişkenler arasındaki ilişkiler için uygun analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: According to the world health organisation, stroke is a clinical state of isolated vascular origin, with sudden onset, leading to focal or global cerebral dysfunction that persists beyond 24 hours or is interrupted by death. The matrix metalloproteinase (MMP) family is an important member of the extracellular proteinases. It's most important function is destruction of extracellular matrix (ECM).Uncontrolled increase of the activity of mmps play role in the pathogenesis of acute and chronic diseases via ECM degradation. In this study, it is aimed that the diagnostic and prognostic potential of MMP2 in acute ischemic stroke and hemorrhage by means of neurological examination and MRI/CT. Methods:This study includes 119 cases containing control and patient groupswho admitted to Necmettin Erbakan University,Emergency Department of Meram Medical Faculty Hospital. They agreed to participate in the study, and over 18 years old, non-traumatic, cerebral infarction and cerebral hemorrhage diagnosed by radiological examinations and laboratory findings. Control group includes the patients indicated the age range, applied to the emergency department with headache excluding hemorrhage or cerebral infarction. The demographical, laboratorial and MMP2 results were compared between the stroke groups. All analyses were performed by SPSS software applying suitable comparison and relation analysis methods.