Çocuklarda miyokarditin teşhis, klinik seyir ve prognozunda ventriküler repolarizasyon heterojenite değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes of ventricular repolarization heterogeneity in the diagnosis, clinical course and prognosis of myocarditis in children
  1. Tez No: 440175
  2. Yazar: VESİLE BETÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURHAN OFLAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Miyokardit, enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz pekçok sebebi olan, miyosit hasarı ve nekrozu ile karakterize miyokardın inflamasyonudur. Bu çalışmada, miyokardit tanısı alan 42 hasta retrospektif olarak incelendi. Amacımız çocukluk ve genç erişkinlik döneminde önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olan miyokarditin klinik, laboratuvar, elektrokardiyografi, ekokardiyografi bulgularını inceleyerek, ventriküler repolarizasyon heterojenite değişikliklerini değerlendirmek ve bunların teşhis, klinik seyir ve prognoza etkilerini göstermektir. Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde Ocak 2010 – Aralık 2015 tarihleri arasındaki miyokardit tanısı alan 0-18 yaş arası 12'si kız 30'u erkek olmak üzere toplam 42 vaka ve sağlıklı 45 çocuk dahil edildi. Miyokardit tanısı alan hastalara tanı anı ve tedavi sonrası klinik, laboratuvar, elektrokardiyografik (EKG), ekokardiyografik (EKO) değerlendirme yapıldı. Tanı anı ve tedavi sonrası bulguları kendi arasında ve kontrol grubu EKG'leri ile birlikte karşılaştırıldı. Hastaların 30'u (%71.4) erkek, 12'si (%28.6) kız idi. Median yaş 13.00 (0.10-17.00) olarak bulundu. Hastaların %59.4'ü 10 yaş üzerindeydi. Miyokardit olgularının %64.3'ünün başvuru şikayeti göğüs ağrısı idi. Miyokarditli hastalara tanı anında ve tedavi sonrası bakılan kardiyak enzimlerden troponin-I ve CK-MB değerleri arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla p = 0.002 ve p = 0.005). Olguların %37.5'inde viral etken gösterildi. Miyokarditli hastaların tanı anı ve tedavi sonrası bakılan EKG'lerinde kalp hızı, RR mesafesi, Tp-e mesafesi, düzeltilmiş Tp-e mesafesi, Tp-e/QTc oranı ve QT mesafesi arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla p = 0.026 ; p = 0.014 ; p = 0.017 ; p = 0.043 ; p =0.044 ; p = 0.006). Miyokarditli hastaların tanı anı ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; Tp-e dispersiyonu tanı anı grubunda daha yüksek bulundu (50.04±23.49 vs 34.42±15.74, p=0.001). Aynı grupların kıyaslamasında düzeltilmiş Tp-e dispersiyon değeri tanı anı grubunda daha yüksekti (63.24±28.73 vs 44.31±21.39, p=0.003). Aynı grupların QT dispersiyon ve düzeltilmiş QT dispersiyon değerleri karşılaştırıldığında yine tanı anı değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yükseklikte bulundu (70.05±32.39 vs 41.13±19.98, p=
Özet (Çeviri)
Myocarditis is a disease that has numerous of infectious and noninfectious causes, characterized with the inflamation of myocardium. In this study 42 patients with myocarditis have been evaluated retrospectively. The aim of this study is to evaluate the ventricular repolarization heterogeneity by examining the clinical, laboratuary, electrocardiographic and echocardiographic findings of myocarditis that is an important cause of mortality and morbidity of childhood and early adulthood, and indicate the effects of them to diagnosis, clinical course and prognosis. The study has been performed at Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology, from January 2010 to December 2015. The group of patients with myocarditis consisted of 42 patients of which 12 were female and 30 were male, aged 0-18 years. Healty 45 children were enrolled as control group. Clinical, laboratuary, electrocardiographic (ECG) and echocardiographic evaluation have been performed to the patients diagnosed with myocarditis at the beginning. The results of this evaluation were compared with the time of diagnosis and after treatment, also with the ECG findings of control group. Of patients with myocarditis 30 (71.4%) were male and 12 (28.6%) were female with a median of 13.00 (0.10-17.00). 59.4% of patients were over 10 years. The most common complaint of patients was chest pain (64.3%). There was a significant difference between the values of troponin I and CK-MB that were performed at the time of diagnosis and after treatment (p = 0.002 and p = 0.005, respectively). Viral etiologycal agent could be demonstrated at 37.5% of patients. There was a significant difference between the values of heart rate, RR interval, Tp-e interval, corrected Tp-e interval, Tp-e/QTc ratio and QT interval that were enrolled at the time of diagnosis and after treatment (p = 0.026 ; p = 0.014 ; p = 0.017 ; p = 0.043 ; p =0.044 ; p = 0.006 respectively). Both Tp-e dispersion and corrected Tp-e dispersion were greater in the patients at the beginning compared with control group (50.04±23.49 vs 34.42±15.74, p=0.001 and 63.24±28.73 vs 44.31±21.39, p=0.003 respectively). Additionally there was a significant difference between the same groups in terms of QT dispersion and QT dispersion corrected (70.05±32.39 vs 41.13±19.98, p=