Ankilozan spondilitli hastalarda karada ve suda yapılan germe egzersiz eğitiminin spinal mobilite ve fonksiyonel düzey üzerine etkisi'
The effect of stretching exercises in water and on land on spinal mobility and functional level in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 440184
  2. Yazar: BARIŞ GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ankilozan spondilit (AS) etiyolojisi bilinmeyen, kronik, belirgin olarak omurga eklemlerinin ve çevre dokuların kemik füzyonuna yol açan inflamasyonla karakterize, ilerleyici ve multisistemik bir hastalıktır. Sistemik tutulumların yanı sıra kronik ağrı, azalan spinal mobilite, zamanla edinilen kifotik postür ve azalmış egzersiz kapasitesi bu grup hastalarda pulmoner fonksiyon bozuklukları, kas kuvvet dengesizlikleri, uyku ve yaşam kalitesinde azalma ve depresyon seviyesinde artış oluştuğu bilinmektedir. Egzersiz tedavisinin tanı ile başlanması gerektiği ile güçlü kanıt ve tavsiyeler bulunmaktadır. Germe egzersizleri bu grup hastalarda en sık kullanılan egzersiz çeşidi olmasına rağmen germe egzersizlerinin etkinliğini karşılaştıran literatür yetersizdir. Çalışmamızın amacı ankilozan spondilitli hastalarda germe etkinliğini incelemektir. Çalışmamız, Eylül 2015 – Temmuz 2016 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji ve İmmunoloji Bilim Dalı polikliniğinde AS tanısı ile izlenen gönüllü olgularda yapılmıştır. Çalışmanın başında 57 olgu değerlendirilmiş ve rasgele, kontrol ve çalışma olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunda yer alan olgulara egzersizin önemi ile ilgili bilgi ve ev programlarından oluşan egzersiz broşürü verildi. Çalışma olguları da su içi ve kara germe grubu olarak randomize edildi ve haftada iki gün sekiz hafta boyunca germe egzersiz programına alındılar. Kontrol grubunda iki hasta, çalışma grubunda ise (üç su grubu, altı kara grubu) dokuz hasta çalışma dışı bırakıldı. Sekiz hafta sonunda çalışma grubunun, birinci saniyesindeki zorlu ekspiratuar volüm, zorlu vital kapasite ve vital kapasite dışındaki kaydedilen tüm sonuçlarda anlamlı iyileşme görülürken kontrol grubunda yalnızca yaşam kalitesinde anlamlı iyileşme görüldü. Su içi germe ve kara germe grupları kendi içlerinde incelendiğinde grupların birçok değişkende benzer gelişme gösterdi. BASFI ve MIP değerleri su içi germe grubunda kara germe grubuna göre anlamlı olarak daha gelişmiştir. Ev egzersizleri AS tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ev programına eklenen germe egzersizleri tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Su içi germe egzersizleri ile kara germe egzersizleri benzer etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is a chronic, progressive disease with an unknown ethology which characterise with inflammation that leads bone fusion in spinal joints. Besides the systemic manifestations, it is known that chronic pain, reduced spinal mobility, acquired kyphosis, diminished exercise capacity, pulmonary dysfunction, muscle imbalance, reduced quality of life, sleep disruptions and higher level of depression are present. There are strong evidences and advices on exercise should start with diagnosis. Although stretching exercises are most common exercises in this group the literature on effectiveness of stretching exercises is scarce. The aim of the study is to investigate the effectiveness stretching exercises in ankylosing spondylitis. The study was carried on patients with ankylosing spondylitis followed by Division of Rheumatology and Immunology, Department of Internal Medicine, Dokuz Eylül University School of Medicine between September 2015 - July 2016. 57 patients were assessed and randomized into two group control and intervention. Control group informed on importance of exercise and given a home exercise brochure. Intervention group was also randomized into aquatic and land stretching group and received stretching exercises two days in a week for eight weeks. Two patients from control group and nine patients (three from aquatic, six from land) from intervention group were excluded. At the end of eight weeks, except forced expiratory volume in one second, forced vital capacity and vital capacity all results of intervention group improved whereas quality of health was the only result improved in control group. When aquatic and land stretching groups analysed results were improved similarly. The improvements of BASFI and MIP of aquatic group are superior to land group. Home exercises are playing an important role in management of ankylosing spondylitis. Addition of stretching exercises to home exercises enhances the effectiveness of the treatment. Aquatic stretching exercises and land stretching exercises have similar effect.