Total kalça protezli hastalarda denge eğitiminin denge ve fonksiyonel düzey üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of balance exercises on balance and functional status in patients with total hip prothesis
  1. Tez No: 440185
  2. Yazar: NURAY ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Total kalça protezli (TKP) hastalarda denge eğitiminin denge ve fonksiyonel düzey üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 16 unilateral TKP'li hasta dahil edilmiştir. Hastalar ameliyat sonrası 8. haftada klasik egzersiz(KE, n=8) ve klasik egzersize ilave olarak denge eğitimi (KE+D, n=8) grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. KE grubu klasik kalça eklem hareket açıklığı ve kuvvetlendirme egzersizlerini, KE+ D grubu da klasik egzersizlere ilave denge egzersizlerini haftada 7 gün olmak üzere 6 hafta boyunca uygulamıştır. Hastaları ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 8. , 14. ve 26. haftalarda değerlendirme parametreleri ağrı düzeyleri, kalça eklem hareket açıklıkları, kalça çevresi kas kuvveti değerlendirmeleri, tek ayak üzerinde durma testi, Tetrax denge sistemi, Harris Kalça skorlaması, alt ekstremite fonksiyon skalası, 5 tekrarlı otur kalk ve 50 adım süreli yürüme testini içermektedir. Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların statik denge sağ ekstremite üzerinde gözü kapalı tek ayak üzerinde durma süresinde daha fazla artış elde edilirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate of the effects of balance training on balance and functional status in patients with total hip prothesis (THP). Method: In total, 16 patients with unilateral THP participated in the study. At the first post-op 8 weeks, patients were assigned to either typical (TE, n=8) or typical plus balance (TE + B, n=8) exercise groups. The TE group completed typical surgery-specific joint range-of-motion and muscle strengthening exercises, while the TE + B group completed the typical exercises plus balance exercises 7 days/week, during 6 weeks. The patients were evaluated before the operation and after the operation on the 8th, 14th, and 26th weeks. The assessments included pain, hip range of motion, hip muscle strength assessments, single leg stance test and Tetrax Balance System, Harris Hip Scoring, lower extremity function scale, 5 repeated sit to stand test and timed 50-foot walk test. Results: While there was significant improvement,in terms of on the right extremity eyes closed single leg stance test in the conventional group (p0.05).