İleriye yönelik bir araştırma tasarımında diyabet kanser ilişkisinin incelenmesi
Exploring the relationship between diabetes and diabetes related cancers in A prospective study design
  1. Tez No: 440238
  2. Yazar: RUHİYE SİMGE YILMAZ KAVCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÜNAL TOĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyabet ve kanserin birbiri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir ve ilişki yönü ve olası biyolojik bağlantılar henüz tam açıklanamamıştır. Bazı epidemiyolojik çalışmalar, kanserli hastalarda diyabetin mortaliteyi anlamlı derecede arttırdığını düşündürmektedir. Bu araştırmanın birincil amacı 30 yaş ve üzeri bireylerde diyabetle ilişkili olduğu düşünülen kanserlerin insidansını belirleyerek diyabet ile ilişkisini incelemek, ikincil amacı ise; belirlenen kanser olguları ve kanser olmayan kontrol gruplarını B12 vitamini, folik asit, çinko (Zn) açısından karşılaştırmak ve 7 yıllık zaman içinde yaşam tarzı açısından değişiklik olup olmadığını incelemektir.Bu araştırma kohort ve yuvalanmış olgu kontrol tipte bir çalışmadır. Araştırmada 'Balçova'nın Kalbi (BAK) kohort çalışmasının verileri ve alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacılar tarafından hazırlanan bir anketle ek veriler toplanmıştır. 2008-2013 yılları arasında BAK'a katılanlar arasında yeni tanı meme, kolorektal, prostat, over, uterus, karaciğer, mesane ve pankreas kanseri olguları belirlenmiştir. BAK çalışmasında serumu bulunan 738 kişinin B12 vitamini, folik asit, Zn düzeyine bakılmıştır.Diyabet ilişkili kanser türleri insidansı diyabetik bireylerde yüzbinde 2313, diyabetik olmayanlarda ise yüzbinde 1680 saptanmıştır (p=0.06). Diyabetiklerde prostat ve karaciğer kanseri diyabetik olmayanlara göre yüksek bulunmuştur (p=0.01). Yaşa göre düzeltildiğinde bu risk ortadan kalkmıştır (OR 4.25 (0.92-19.63), OR 1.25 (0.71-2.21). Olgu ve kontrol gruplarının serum B12, folat ve Zn düzeylerine bakıldığında iki grup arasında B12, folat ve Zn düzeyleri açısından bir fark saptanmamıştır (p=0.40, p=0.16 ve p=0.30).
Özet (Çeviri)
It is suggested that diabetes and cancer are related to each other. However possible biological mechanisms are not well described. The primary purpose of this study is to determine the incidence of diabetes related cancers in a population aged 30 years and above. The secondary purpose is to compare the vitamin B12,folic acid and zinc levels in diabetes related cancer cases and non-cancer groups and to examine whether the two groups changed their lifestyles in seven years of followup time. In this cohort and nested case-control study, the data and collected serum samples of 'Balçova Heart Study' (BHS) were used for analyses. Additional data on current lifestyle were collected using a questionnaire that was prepared by the researchers. Among the BHS participants, we determined incident breast, colorectal, prostate, ovarian, pancreas, liver, bladder and uterine cancers between 2008 and 2013. Serum vitamin B12, folic acid and zinc levels of 738 people who provided samples in 2007 were analysed. The incidence of diabetes-related cancers was 2313 per hundred thousand in diabetics and 1680 per hundred thousand in the non-diabetics (p=0.06). Prostate and liver cancer were higher in diabetics than non- diabetics (p=0.01). The risk has been eliminated after age-adjustment (OR 4.25 (0.92-19.63), OR 1.25 (0.71-2.21). In case and control groups no differences were detected in terms of serum vitamin B12, folic acid and zinc level (p=0.40, p=0.16 ve p=0.30).