Keser retraksiyonuna bağlı olarak alveol kemiği kalınlığındaki meydana gelen değişikliklerin ve kök rezorpsiyonun üç boyutlu olarak incelenmesi
Three-dimensional examination of changes in alveolar bone thickness and root resorption resulted from retraction of maxillary anterior teeth
  1. Tez No: 440256
  2. Yazar: ZEYNEP UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çekimli ve çekimsiz tedavinin uygulandığı iki grup hastada üst keser retraksiyonu sonrasında alveol kemiği kalınlığındaki değişikliklerin ve kök rezorpsiyonun üç boyutlu olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma kapsamına alınan bireyler keser retraksiyonu için gerekli yerin elde edilmesinde uygulanan yönteme göre iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki 15 hastada keser retraksiyonu için gerekli yer üst birinci premolar çekimiyle elde edilirken, ikinci gruptaki 15 hastada bu yer molar distalizasyonuyla sağlandı. İki gruptaki tüm hastalarda keser retraksiyonu öncesi ve sonrasında lateral sefalometrik filmler ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları elde edildi. Maksiller kesici dişleri çevreleyen labial ve palatinal alveoler kemiğin kalınlığını belirlemek amacıyla, belirli 3 farklı bölgede KIBT ölçümleri yapıldı. Kök rezorpsiyonu, her bir kesici diş için alınan sagittal kesitler kullanılarak yine 3 farklı bölgede olmak üzere apikal ve koranal en uç noktalar arasındaki mesafeler 3 ayrı noktadan ölçülmek suretiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızın sonunda iki grupta da maksiller kesicilerin başarılı şekilde retrakte edildiği, overjetin önemli düzeyde azaldığı belirlendi. Keser retraksiyonundan sonra iki grupta da labial alveoler kemik kalınlığını gösteren ölçümlerin bir kısmında önemli düzeyde azalmalar gözlenirken, palatal alveoler kemik kalınlığını gösteren ölçümlerin ise tümünde önemli düzeyde azalma belirlendi. Yine her iki grupta olmak üzere önemli düzeyde bir kök rezorpsiyonu meydana geldiği, ancak rezorpsiyon miktarlarının gruplar arasında istatiksel olarak önemli bir farklılık göstermediği belirlendi. Sonuç: Maksiller kesici retraksiyonunun her iki grupta da başarılı bir şekilde gerçekleştiği ve bu dişlerin alveoler yapı içerisinde ideal bir konumda yerleşmelerinin sağlandığı belirlenmiştir. Keser retraksiyonuna bağlı olarak alveoler kemik kalınlığında meydana gelen değişimler ve kök rezorpsiyon miktarları gruplar arasında benzer özellikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of incisor retraction on the alveolar bone thickness and root resorption in two groups of patients who were treated with exraction or nonextraction procedure, using three dimensional cone beam computed tomography(CBCT). Material and Method:In our study the subjects were divided into two groups made up of 15 patients according to the method used in obtaining the required space fort he incisor retraction. While premolars were extracted in the first group, molar distalization was applied for the second group to obtain space for incisor retraction. In both groups, cone beam computed tomography (CT) scans were taken in addition to lateral cephalometric radiographs at the beginning and post retraction. Measurements of CBCT were done at three sites to evaluate changes in alveoler thickness on palatal and labial side. Root resorption was evaluated using sagittal sections taken for each incisor tooth, in three different parts and measuring the distance between apical and coronal endpoints from three differents points. Results: As a result of our retraction, maxillary incisors exhibited significant retrusion and the overjet showed significant decrease in both groups. While some of the labial alveolar bone thickness values were decreased notably, the decrease in all of the measurements showing palatal aveolar bone thickness was significant. A noticable amount of root resorption occured in both treatment groups, yet there wasn't a significant difference observed between them statistically. Conclusion: At the end of our study, it was determined that the retraction of maxillary incisors was successfully completed and they were settled into the ideal position in the alveol bone. Changes of alveolar bone thickness depending on incisor retraction and the amount of root resorption were similar in both groups.