Acil servise enfeksiyon şüphesi ile başvuran karaciğer nakilli hastalarda prokalsitonin, CRP, serum amiloid A, laktat ve IL-6 belirteçlerinin prognostik değeri
The prognostic value of crp, procalsitonin, SAA lactate and il-6 liver transplantation patient admitted to emergency department with suspected infection
  1. Tez No: 440255
  2. Yazar: ALİ GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Enfeksiyonlar, tüm nakillerde olduğu gibi karaciğer nakli sonrası da mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. Enfeksiyöz komplikasyonlar uygun tanı ve tedavi ile önlenebilir nedenler arasında kabul görmektedir. Bu nedenle enfeksiyon riskinin erken tahmini, lokal antimikrobiyal direncin ve spesifik risk faktörlerinin önlenmesine etkin bir yaklaşım sağlayacaktır. Karaciğer nakilli ve enfeksiyon şüpheli hastalarda seçtiğimiz belirteçlerin faydalı belirteçler olup olmadığını birbirleriyle karşılaştırarak araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Acil servise enfeksiyon şüphesi ile başvuran karaciğer nakli olmuş 65 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların acil servis başvurusunda ki CRP, PCT, Laktat, SAA ve IL-6 değerlerine bakıldı. Hastalar kültürlerindeki üremelerine göre kültür negatif, kültür pozitif ve kontrol grubu olarak üç gruba ayrıldı. Çalışma parametreleri enfeksiyon varlığına, kültür pozitiflik durumlarına ve kendi aralarındaki ilişkiye göre araştırıldı. Bulgular: CRP, PCT, Laktat, SAA ve IL-6 değerleri enfeksiyon grubundaki hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksekti ve enfeksiyon açısından anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Infections are one of the most important causes of the mortality and morbidity after liver transplantation as in all transplantations. Infectious complications are known to be among the preventable causes with appropriate diagnosis and treatment. So early prediction of the risk of infections will provide an effective approach to determine the local antimicrobial resistance and prevention of specific risk factors. Our aim in this research is to compare the markers we chose to be useful or not in patients with suspected infection following liver transplantation. Material and Method: The study included 65 patients with liver transplantation admitted to emergency room with suspicion of infection. These patient's CRP, PCT, Laktat, SAA and IL-6 levels were initially measured in the emergency service. The patients were classified to three categories according to positive results in cultures; culture negative, culture pozitive and control group. According to the positivity of cultures in these patients and the present relationships between each others were determined as the parameters of this study. Results: CRP, PCT, Laktat, SAA and IL-6 levels were high in patients with suspected infeciton when compared to control group and was significant for infection (p0.05).