Meme kanserlerinin teşhisi ve tedavisinin takibinde arginaz enziminin tümör belirleyicisi olarak değerinin araştırılması
  1. Tez No: 44028
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
46 6-ÖZET Çalışmamızda arginaz enziminin meme kanserlerinin teşhisi ve takibinde değerini belirlemek amacıyla, meme kanserli hastaların serum ve dokularında enzim aktiviteleri araştırılmıştır. Hastaların ameliyattan önceki gün ve ameliyattan sonraki 7.günde alınan serumlarında arginaz aktiviteleri tayin edilmiştir. Aynı hastaların ameliyat öncesi serumlarında CA 15-3 seviyeleri de ölçülmüştür. Ayrıca hastaların bir kısmından elde edilen tümör dokusu ve buna komşu normal meme dokularında arginaz aktiviteleri tayin edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi serumlarında arginaz aktivitesi kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Ameliyattan sonra 7. günde alınan hasta serumlarındaki arginaz aktiviteleri, ameliyat öncesi arginaz değerleriyle karşılaştırıldığında anlamlı bir azalma göstermiştir. Hastaların ameliyat öncesi alınan serumlarındaki CA 15-3 değerleri ile arginaz değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Ayrıca bu hastaların bir kısmının tumoral meme dokularındaki arginaz aktiviteleri aynı hastaların tümöre komşu normal dokularıyla karşılaştırıldığında, tümör dokusunda arginaz aktivitelerinin anlamlı olarak artış gösterdiği tespit edilmiştir. Evreler arasında ise parametrelerin anlamlı bir farklılık göstermediği izlenmiştir. Hasta sayısı kesin sonuca varmak için sınırlı olmasına rağmen, serum arginaz düzeyleri ameliyat öncesi değerlendirme ve muhtemelen ameliyat sonrası takiplerde kullanılabilir bir kriter olabilir. Bir tümör belirleyicisi sensitif olmasının yanısıra tanısal olarak spesifik olmalıdır. Benign ve malign karaciğer hastalıklarında ve diğer bazı malign tümörlerde de genellikle yükseldiği için; arginazın meme kanseri belirleyicisi olarak spesifisitesi azalmaktadır. Bu nedenle, meme kanserinin spesifik bir belirleyicisi olarak bu enzimin etkinliği konusunda kesin sonuca varmak için daha ileri çalışmaların gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 7-SUMMARY In this study, arginase activities of sera and tissues from patients with breast cancer were measured to define the effectiveness of the arginase enzyme in diagnosis of breast cancer and monitoring the progress of therapy. The arginase activities in the sera of the patients taken on 7th postoperative day were observed to be significantly decreased in comparison to preoperative values. CA15-3 levels in the serum of same patients were also measured before the operation. Besides, arginase activities in tumor and adjacent normal breast tissues which were obtained from some of these patients were measured. The preoperative serum arginase activities of patients with breast cancer were significantly higher than those of the control group. Postoperative serum arginase activities were found to be significantly decreased when compared with preoperative values. However, there was no statistically significant correlation between arginase activities and CA 15-3 levels in preoperative sera. Arginase activities of the cancerous breast tissues were found significantly increased when compared with those of non-cancerous adjacent tissues. It was not found an important difference between the stages with regard to the parameters. Although the number of patients was limited to make definite conclusions, serum arginase levels could be valuable criteria for preoperative evaluation and possibly postoperative follow- up of breast cancers. A tumor marker must be diagnostically spesific as well as being sensitive. The effectiveness of arginase as a spesific marker of breast carcinoma is lessened because it is generally increased in both benign and malign hepatic diseases and some other malignant tumors. Therefore, we believe that further studies should be performed in order to reach final decisions on the efficiency of the enzyme as a specific marker of breast carcinoma.