Influence of dietary graded levels of commercıal herbal extract blend supplementatıon on growth performance, meat quality, and footpad dermatitis in broiler chickens
Etlik piliç rasyonlarına farklı düzeylerde ticari bitkisel ekstrakt karışımı eklenmesinin performans, et kalitesi ve ayak tabanı yangısı üzerine etkileri
  1. Tez No: 440311
  2. Yazar: UMAIR AHSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına farklı düzeylerde katılan fitojenik yem katkı maddesinin (PFA) performans, et kalitesi ve ayak tabanı yangısı üzerine olan etkileri araştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 480 adet günlük erkek etlik civciv (ROSS 308) her birinde sekiz alt grup (on beşer civcivden oluşan) bulunan dört deneme grubuna ayrılmıştır. Denemede basal rasyon (katkı içermeyen) başlangıç, büyüme ve bitirme dönemlerine uygun şekilde hazırlanmıştır. Deneme gruplarının rasyonlarına sırası ile 100 mg/kg (PFA100), 125 mg/kg (PFA125) ve 150 mg/kg (PFA150) düzeyinde PFA katkısı yapılmıştır. Çalışma sonunda (42. gün) her alt gruptan bir adet piliç kesilerek, et kalitesi parametrelerinden pH, renk (L*, a*, b*), su tutma kapasitesi ve pişirme kaybı kesim anında, kesim sonrası 24 ve 72. saatlerde incelenmiştir. Bağırsak viskozitesi ve altlık nem düzeyi ölçümleri çalışma sonunda yapılmıştır. Çalışmanın 21 ve 42. günlerinde piliçlerin tamamı ayak tabanı yangıları oluşumu ve şiddeti yönünden skorlanmıştır. Denemenin hiç bir döneminde yem tüketimi, canlı ağırlık ve yemden yararlanma oranı bakımında gruplar arasında farklılık gözlenmemiştir. Rasyona PFA katılmasının kesim anında ve kesim sonrası 24. saatte et kalitesi üzerine önemli etkisi olmamıştır. PFA katkısının bağırsak viskozitesi ve altlık nem düzeyine etkisi olmadığı gibi ayak tabanı yangılarının görülme sıklığı ve şiddeti üzerine de etkisi bulunamamıştır. Çalışmada PFA'nin yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranı üzerine etki göstermemesi başlıca kanatlı rasyonlarına katılan bu ekstraktların bitkiden bitkiye aktif biyomoleküllerinin konsantrasyonu bakımından değişkenlik gösterebilmesi ve kanatlı rasyonlarında buna bağlı ekstraktların etkin dozunun uygulanamaması gibi birçok etmenden kaynaklanabilmektedir. Katkının hiçbir düzeyi büyüme performansı, et kalitesi ve ayak tabanı yangıları üzerine olumlu bir etki gösterememesine karşın etlik piliçlerin beslenmesinde bu bileşiklerin optimum karışımlarının kullanım dozlarının belirlenebilmesi için daha fazla sayıda araştırmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to evaluate the effect of graded dietary levels of a phytogenic feed additive (PFA) on growth performance, meat quality, and footpad dermatitis (FPD) in broilers. Four hundred eighty, one-day-old male broiler (Ross 308) were assigned to four experimental groups, each consisting of 8 replicate pens (15 chicks per each replicate pen). Corn-soybean meal based basal diet was formulated for starter, grower, and finisher, fed to the control group (without supplementation). Basal diets were supplemented with PFA at 100 mg/kg (PFA100), 125 mg/kg (PFA125), and 150 mg/kg (PFA150) levels, respectively. One bird was slaughtered from each pen at the end of experiment. Meat quality parameters including pH, color (L*, a*, b*), drip loss, and cooking loss were measured on d 42 at slaughter, 24-h and 72-h post-slaughter, respectively. Intestinal viscosity and litter moisture were measured on d 42. All the birds were subjected to FPD scoring on d 21 and 42 of the experiment. Feed intake, BW gain, and feed conversion ratio (FCR) were not different among the dietary treatments throughout the study. Dietary PFA supplementation had no significant effect on meat quality of broilers at slaughtering and 24-h post-slaughter. Dietary PFA supplementation did not affect the intestinal viscosity, litter moisture, and FPD score in broilers. It can be hypothesized that the inability of PFAs to enhance the feed intake, BW gain, and FCR corresponds to many factors primarily due to the variations in the concentration of active biomolecules among the individual plants that leads to the failure to attain the exact inclusion level in the poultry diets. Although none of the addition levels were helpful in improving the growth performance, meat quality, and in decreasing the FPD score, more research is needed to set the optimum dietary levels of blending these compounds for their prospective use in broiler nutrition.