Atlarda farklı hastalıklarda serum akut faz proteinlerinin konsantrasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of serum acute phase protein concentrations in various diseases in horses
- Tez No: 440310
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doku hasarlarından kısa bir süre sonra kandaki konsantrasyonları hızla değişim gösteren glikoproteinler akut faz proteinler (AFP), oluşan yanıt da akut faz yanıt (AFY) olarak tanımlanmaktadır. Doğası gereği non-spesifik bir reaksiyon olan AFY; enfeksiyöz, immunolojik, neoplastik, travmatik, paraziter ve diğer nedenlere bağlı olarak başlatılabilmektedir. Atlarda diagnostik ve prognostik anlamda yüksek düzeyde öneme sahip AFP serum amyloid A (SAA)'dır. Orta düzeyde öneme sahip AFPler de haptoglobin (Hp), fibrinojen (Fb), α1-asit glikoprotein (AGP) ve C-reaktif protein (CRP)'dir. Atlarda AFP'ler üzerine yapılan çalışmalarda; viral ve bakteriyel enfeksiyonlarda, cerrahi müdahalelerde, koliklerde ve deneysel artritislerde plazma AFP konsantrasyonlarında anlamlı düzeylerde artışlar olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada; atlarda farklı hastalık gruplarında AFP düzeylerinin belirlenmesi, hastalıkların lokalizasyonu, yaygınlığı ve seyrinin ayrımında ve hastalıklara prognostik yaklaşımın değerlendirilmesinde AFP'lerin kullanılabilirliğinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini, teşhis ve tedavi amacıyla yetiştiricileri tarafından Muğla Medika-Vet Hayvan Hastanesi polikliniklerine başvuran yaşları 6 aylık ile 23 yıl arasında değişen 10 sağlıklı ve 81 farklı hastalıkları bulunan 70 safkan ve 21 melez at (44 dişi, 47 erkek) toplam 91 at oluşturdu. Toplanan kan örneklerinde total lökosit sayıları ile SAA, serum Hp ve plazma Fb konsantrasyonları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Glikoproteins that blood concentrations rapidly changes just after tissue injury is so called acute phase proteins (APP), and the response is called acute phase response (APR). According to their nature; APR is non-spesific and may start after the infections, immunologic disease, neoplastic conditions, traumatic, parasitic or other causes. Serum amyloid A (SAA) is the most important diagnostic and prognostic APP in horses. Haptoglobin (Hp), fibrinojen (Fb), α1-asit glikoprotein (AGP) and C-reactive protein (CRP) are the mediatly important APPs in horse. Recent studies in horse on APP revealed high increases of APP concentrations in viral and bacterial infections, surgical attempts, colics and induced arthritis. In this study, it was aimed to determine APP levels and its clinical use in different diseases, differentiation of acute, subacute and chronic disease progress and local / systemic conditions. The animal material of this study is 10 healthy and 81 horses (44 female and 47 male) with different diseases in various breed and ages between 6 months to 23 years admitted to the clinics of Medika-Vet Animal Hospital. After collecting blood samples with the usual techniques, WBC counts, SAA, Hp and Fb levels were measured.