Vajinal doğum sonrası erken dönemde maternal memnuniyet
Maternal satisfaction in the early period after birth
- Tez No: 440324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma vajinal doğum sonrası erken dönemde maternal memnuniyetin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma T.C Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği Denizli Devlet Hastanesi'nde vajinal doğum yapan ve postpartum birinci günde olan 300 anne ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Soru Formu”ve“Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanısıra normal dağılım göstermeyen niceliksel verilerin üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında Kruskal Wallis test ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been made to clarify and define the maternal satisfaction in the early postpartum period. The research has been carried out with 300 on their postpartum first day and who had given a birth in Turkish Republic Ministry of Health State Hospitals Union Denizli State Hospital. In collecting the data in the research“Question Form”and“Evaluation Criteria of Maternal Satisfaction in Normal Birth”is used. For Statistical analyzis in the evaluation of the data NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) is used.