Normal doğumda ve sezaryen doğumda anne memnuniyetinin değerlendirilmesi
Assessment of mother satisfaction at vaginal and cesarean birth
  1. Tez No: 336810
  2. Yazar: ŞADİYE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma ile normal veya sezaryen doğum yapan annelerin doğumdan memnuniyet düzeylerinin hastaneden taburcu olmadan önceki postpartum dönemde belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi?ne bağlı bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi?nde Aralık 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemine normal doğum yapan 300, sezaryen doğum yapan 300 olmak üzere toplam 600 lohusa alınmıştır. Verilerin toplanmasında, kadınların demografik özellikleri, gebelik ve doğum ile ilgili tanıtıcı özelliklere ait soruların yer aldığı bir Tanıtım Formu, Normal Doğum ve Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçekleri kullanılmıştır. Kadınların bilgilendirilmiş onamları alınarak taburcu olmadan önce normal doğum sonrası en erken 18 saat ile en geç 24 saat sonra; sezaryen doğumda ise en erken 24 saat ile en geç 72 saatte yukarıda belirtilen anketler uygulanmıştır. Normal doğum yapan lohusaların ölçekte belirlenen kesme noktası değerine göre %100?ünün; sezaryen doğum yapan lohusaların ise ölçekte belirlenen kesme noktası değerine göre %95?inin doğum eyleminde verilen bakım ve hizmetlerden memnun olmadığı belirlenmiştir. Türkiye genelinde doğurganlık hızı en yüksek olan iller arasında altıncı sırada yer alan Van ilinde yapılan bu araştırma sonucunda normal doğumda ve sezaryen doğumda anne memnuniyeti genel olarak düşük bulunmuştur. Sezaryen oranlarının yüksek olduğu ülkemizde özellikle normal doğum yapan annelerin memnuniyetlerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine maternal satisfaction of vaginal and cesarean birth in order to evaluate women?s experiences in labor and early postpartum period before their discharge from the hospital. Study was conducted in between December 2012- April 2013 at the Obstetrics and Gynecology Department of the Van Regioning and Research Hospital. The sample included 300 vaginal and 300 cesarean, for a total of 600 healthy postpartum women. To gather the information, a brochure that contained demographics of women and questions on information regarding pregnancy and birth was used. In addition, The Scale for Measuring Maternal Satisfaction in Normal and Cesarean Birth was also used to gather the information. After giving informed consent, the scale was performed in between 18 to 24 hours for vaginal birth, between 24 to 72 hours for a cesarean birth before women?s discharge. After the information was gathered, the results showed using the cutoff point of the scale, that 100% of vaginal birth and 95% of cesarean birth postpartum were not satisfied with care and services of giving birth. The results of the study that was performed in Van, which is placed sixth between provinces with the highest fertility rate in Turkey, showed that the satisfaction of mothers were generally low for vaginal and cesarean births. The satisfaction of mother?s that give vaginal births should be increased where Turkey has high cesarean birth rates.