Çocukluk çağı primer hipertansiyon patogenezinde renin, aldosteron, anjiotensin ve lipid metabolizma genlerinin araştırılması ve genotip-fenotip ilişkisi
The evaluation of renin, aldosterone, angiotensin and lipid metabolism genes in pathogenesis of primary childhood hypertension and relation between genotype and fenotype
- Tez No: 440347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çocukluk çağı primer HT'si obesite prevelansındaki artış ile paralel olarak artmaktadır. Çocukluk çağı HT'sinin erişkin dönem de HT'sine neden olduğu bilinmektedir. Hipertansiyon epigenetik değişimlerin de etkili olduğu bir süreçtir. Bu çalışmada HT etiyolojisinde yer alan faktörler ve gen polimorfizmleri değerlendirilmiştir. Elli hasta, 50 sağlıklı kontrol grubundan oluşan 100 çocuğun alındığı bu çalışmada; yaş, cinsiyet, VKİ, aile öyküsü, kan glukoz ve lipid düzeyleri, HT tanı anındaki KB ölçüm ve persantilleri, kullanılan ilaçlar, tedavi sonrası KB kontrolleri, hedef organ tutulumları incelenmiştir. ACE, renin, anjiotensin, aldosteron, FABP2, ApoB100 polimorfizmleri değerlendirilmiştir. Hastaların VKİ ortalamalarının 28.6, kontrol grubunun ise 19.2 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Primary hypertansion growth in children parallels the growth of children's obesity prevelans. Childhood hypertansion is known to cause hypertansion in adulthood. Epigenetic alterations also have an effect on the cause of hypertansion. In this article the etiological factors of hypertansion and the genetic polymorphism are investigated. In this study which consists of 100 children from whom 50 are sick and the other 50 shape the control group, we investigated their age, gender, BMI, family history, blood glucose and lipids levels, their weight and height measurements and perantiles on hypertansion diagnosis, medications, weight and height controls after receiving therapy and target- organ damage. ACE, renine, angiotensin, aldosterone, FABP2, ApoB100 polymorphisms were evaluated. The average BMI of the sick children was 28.6 and the control group's was 19.2.