Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile birlikte ağır bilişsel tempo (sluggish cognitive tempo) olan olguların arterial spin labeling yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of cases wi̇th attention deficit hyperactivity disorder comorbid sluggish cognitive tempo by arterial spin labeling method
  1. Tez No: 440346
  2. Yazar: MUHARREM BURAK BAYTUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özet: Ağır Bilişsel Tempo (Sluggish Cognitive Tempo) uykulu görünüm, yavaş hareket etme, yavaş düşünme ve içe yönelim sorunları ile karakterize bir klinik belirti kümesidir. Son 20 yılda SCT alanında farklı araştırmalar ortaya çıkmıştır. SCT hastalarında erken veri işleme ve dikkati devam ettirmenin bozuk olduğu ve posterior beyin bölgelerinin dikkat sorunlarıyla ilişkili olduğu öne sürülmüştür. Böylelikle biz bu araştırmada posterior bölgeler özellikle olacak şekilde bazı beyin bölgelerini araştırmayı hedefledik. SCT komorbiditesi olan DEHB li çocuklarda spesifik beyin bölgelerinde kontrol grubuna kıyasla farklı bir pattern gösterip göstermediğini ölçmeyi amaçladık. SCT grubu 40 olgudan ve kontrol grubu 24 olgudan oluştu. MR çekimlerinde go-nogo testi kullanıldı ve Arterial Spin Labelling kullandığımız yöntemdi. MR verisinin istatiksel analizi go task i sırasında hem hasta hem kontrol grubunda aktivasyon olduğunu gösterdi. Bu aktivasyon en yaygın olarak SCT komorbid DEHB-Dikkat eksikliği baskın alt tipinde görüldü. No go task sırasında tüm hasta grubu ve koNtrol grubunda aktivasyon gözlendi fakat her iki hasta grubu arasında anlamlı istatiksel farklılık yoktu. Lingual gyrus, occipital fusiform gyrus, precuneus, posterior cingulat gyrus'un bazal(dinlenim) ve aktive halleri arasında anlamlı istatiksel farklılık görüldü. Bu dikkat sorunlarının geri döndürülmesi için bir kompansasyon mekanizmasına bağlı olabilir olarak düşünüldü. Sonuç olarak çalışmamızda hipotezimize paralel olarak posterior beyin bölgelerinde bozulma saptadık.
Özet (Çeviri)
Summary: Sluggish Cognitive Tempo is a clinical symptom cluster characterised with drowsy appearance, slow moving, slow thinking and internalizing symtomts. Variety of researchs in the field of SCT have just been emerged during last 20 years. It is stated that posterior brain regions are associated with attention deficits and early data processing and sustained attention is impaired in SCT cases. Therefore we targeted to investigate several brain areas, particularly posterior ones in this study. We aimed to measure differences in the specific brain regions in children with SCT comorbid ADHD in order to explore whether they show different pattern in comparison to control group. SCT group was comprised of 40 subjects and control group was 24. The go/no-go test paradigm was used during MRI scan sessions and arterial spin labelling was the technique which we used. Statistical analysis of MR data demonstrated activation in both patient and control group during“go”task. This activation was much more widespread in the patients with SCT comorbid ADHD-Inattention subtype. Activation was revealed in both patient and control group but there was no significant difference between patient subgroups. Significant difference between the resting and active state of lingual gyrus, occipital fusiform gyrus, precuneus, posterior cingulate cortex was noted. It was thought that this may be related to cerebellar compensating mechanism to reverse attention deficits. In sum paralel with our hypothesis we detected impairment in posterior brain regions in this study.