Velofarengeal kapanma sürelerinin çocukluk çağı konuşma apraksisi şüphesi olan ve tipik gelişim gösteren çocuklarda karşılaştırılması
Comparison of velopharyngeal closure timing among suspected childhood apraxia of speech and typically developing children
- Tez No: 440378
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, velofarengeal kapanma süresinin Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi şüphesi (ÇÇKAş) olan ve tipik gelişim gösteren (TGG) çocuklarda karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma grubu, 6;3 – 8;11 yaş aralığında, Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi şüphesi olan 3 ve tipik gelişim gösteren 6, toplamda 9 çocuktan oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesi aşamasına kadar, veri toplama aracı olarak, Kişisel ve Sağlık Bilgi Formu, Öğretmen Görüş Formu, Oral Konuşma Düzeneği Tarama Testi, SET, Sözcük ve Cümle Tekrarı Testi, ASTT ve TEDİL, kullanılmıştır. Velofarengeal kapanma süresinin belirlenebilmesi için, Nazometre II, 6450, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nazometre II, 6450 ile toplanan veriler, R istatistik programında linear mixed effects modelde ve SPSS 21 istatistik programında, Man Whitney-U testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ÇÇKAş ve TGG grupları arasında, nazalans değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fakat klinik olarak tartışmalı sonuçlar elde edilmiştir. Hedef heceyi toplam üretme süresi bakımından ise gruplar arasında anlamlı farklar elde edilmiştir. ÇÇKAş grubu, aynı yapıdaki bir heceyi, TGG grubundan daha uzun sürede üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares velopharyngeal closure timing among suspected CAS and typically developing (TD) children. The study group consists of 3 suspected CAS and 6 TD (totally 9) children, ranging in age from 6;3 to 8;11. Personal and Health Information Form, Teacher's Opinion Form, Oral-Peripheral Examination, Articulation Test, Word and Sentences Repetition Test, NRT and Language Development Test were used as data collection tools to identify participants. In order to evaluate velopharyngeal closure timing, Nasometer II, 6450 was used as data collection tool. The data obtained from Nasometer II, were analyzed using linear mixed effects models in R and Man Whithey-U test in SPSS 21. The results showed that, there is a significant difference among CAS and TD groups in terms of nasalisation. But these results can be questionable clinically. There is a significant difference in total duration of the production of the same syllable structure, among groups.