Velofarengeal yetmezlikte posterior farengeal duvar augmentasyonunun konuşma üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of posterior pharyngeal wall augmentation on speech in velopharyngeal insufficiency (vpi).
  1. Tez No: 420144
  2. Yazar: ÇAĞLA DİNSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAVİŞ EMEL KULAK KAYIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Damak yarıklı bireylerde ses-rezonans-konuşma bozuklukları açısından damağın anatomik varyasyonları ve velofarengeal yetmezlik (VFY) normal konuşma gelişimi için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Çalışma, VFY tanısı alan ve Posterior Farengeal Duvar Augmentasyon (PFDA) uygulanan yarık damak ± dudak olan bireylerde, preoperatif dönem ile postoperatif dönemler arası karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda 6-18 yaşları arasında VFY tanısı aldıktan sonra PFDA uygulanan 17 bireyden, I. grubu 6-12 yaşları arası okul dönemi (10 birey),II. Grubu ise 13-18 yaşları arası adolesan dönemi (7 birey) oluşturmuştur. Velofarengeal fonksiyon özelliklerinin belirlenmesi, Pediatrik Fleksibl Nazoendoskopive Nazometre uygulamaları ile yapılmıştır. Ünsüz üretim hata türlerini sınıflandırmak üzere preoperatif dönemde ilk değerlendirme ve postoperatif 1.gün,1., 3. ve 6. aylarda toplam 4 kez olmak üzere ''Ankara Artikülasyon Testi'' (AAT) uygulanmıştır. Bireylere post-operatif dönem 1. - 3. aylar arasında iki kez ve 3.- 6. aylar arasında ayda iki kez olmak üzere toplam dört kez konuşma terapisi uygulanmıştır. Damak yarığı olan 17 bireyde %70. 6 oranında sirküler kapanma paterni görülmüştür. Preoperatif dönemde ünsüz ses üretim hata sayısınınI.
Özet (Çeviri)
Anatomic variations of palate and velopharyngeal insufficiency are accepted as risk factors for normal development of voice-resonance- speech deficits in people with cleft palate. In this study, preoperation stage was compared with postoperation stage which practiced speech therapy in, when needed, in patient with cleft lip/palate who was diagnosed as velopharyngeal insufficiency and practiced posterior pharyngeal wall augmentation. Totally 17 children with velopharyngeal insufficiency were between 6-18 years old and practiced posterior pharyngeal wall augmentation were taken to the study in two groups as 10 children 6-12 aged in group I, 7 adolescents 13-18 aged in group II. Data for velopharyngeal function characteristics was collected by using pediatric nasopharyngoscopy, directly. Indirectly, nasometer method was applied for nasalance scores measurement and for classifying error types of consonant, Ankara Articulation Test (AAT) was practiced at preoperation stage and also four times as at 1st day, 1st, 3rd, 6th months after postoperation. Speech therapy was practiced at 1st-3rd months and 3rd-6th months in postoperation stage as total four times. Circular closed pattern was seen in 70.6% of 17 children with cleft palate.